Ponad 100 mln zł długów prywatnych przychodni

Jak wynika z danych opublikowanych przez Krajowy Rejestr Długów (KRD), prywatne przychodnie i gabinety lekarskie mają ponad 100 mln zł długów. Co istotne, jest to 10-krotny wzrost wysokości zaległości w porównaniu do 2014 r.

Jak wynika z badań PMR, oczekiwania Polaków co do jakości świadczeń oferowanych w placówkach prywatnych ciągle rosną. Dla przychodni oznacza to konieczność ponoszenia inwestycji. Dotyczą one nie tylko wyposażenia i sprzętu, ale także nowoczesnych rozwiązań podnoszących komfort obsługi (np. dostęp do wyników online).  Dane KRD pokazują, że takie inwestycje często są finansowane kredytem bankowym lub leasingiem. Dlatego też wierzycielami prywatnych placówek są w głównej mierze banki – zaległości wobec nich wynoszą 53 mln zł i stanowią połowę wszystkich długów. W bankach celem pożyczek jest głównie zakup sprzętu. W dalszej kolejności, prywatne placówki zalegają 28,5 mln zł firmom windykacyjnym i funduszom sekurytyzacyjnym. Do tych podmiotów trafiają długi pierwotnych wierzycieli, głównie z sektora finansowego.

Najwyższe zaległości dotyczą podmiotów z województwa mazowieckiego – wynoszą one 23 mln zł. Kolejne są województwa śląskie (12 mln zł) oraz wielkopolskie (9,5 mln zł). Rekordzistą jeśli chodzi o indywidualne podmioty jest jednak prywatna praktyka lekarska z Krakowa. Posiada ona trzy zobowiązania wobec funduszu sekurytyzacyjnego na łączną kwotę 1,5 mln zł. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *