Poznańskie laboratorium stworzy test podatności na COVID-19

Ten post dostępny jest także w języku: English

Centrum Badań DNA opracowuje test genetyczny, przy pomocy którego będzie można zbadać podatność danej osoby w kierunku zarażenia COVID-19. Test pomoże również wskazać pacjentów z ryzykiem ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem, informuje medycynaprywatna.pl.

Nowy test dostępny za kilka dni

Pandemia koronawirusa ma rożny przebieg w różnych krajach na świecie. Może to wynikać w różnic w genach poszczególnych społeczeństw, co ma z kolei wpływ na układ odpornościowy i najprawdopodobniej na przebieg zakażenia COVID-19. Centrum Badań DNA, laboratorium genetyczne z Poznania, postanowiło opracować więc test genetyczny, który wykorzysta tę zależność. Test ten identyfikował będzie kilka kluczowych genów odpowiedzialnych za zwiększoną podatność na koronawirusa oraz warunkujących przebieg choroby. Według Centrum Badań DNA, jest ono pierwszą na świecie spółką, która rozpoczęła prace nad tego rodzaju testem.

Test ma być gotowy do wdrożenia już za kilka dni.  Do jego przeprowadzenia wystarczy materiał biologiczny np. wymaz z policzka. Jego wynik ma być gotowy w ciągu dwóch dni.

Nowy test ograniczy śmiertelność COVID-19

Według Jacka Wojciechowicza, prezesa zarządu i szefa działu Badań i Rozwoju Centrum Badań DNA, wiedza dostępna dzięki testom znacznie ograniczy śmiertelność spowodowaną nowym wirusem. Po pierwsze, może on mieć bardzo duże znaczenie w procedurze decyzyjnej służb medycznych podczas leczenia pacjentów. Lekarze będą mieli dzięki niemu informację o aktualnym etapie infekcji. Już we wczesnej fazie, w przypadku niekorzystnych predyspozycji, będą mogli również decydować o hospitalizacji danej osoby.

Dodatkowo, po wdrożeniu szczepionki na koronawirusa, osoby z grupy ryzyka powinny otrzymać ją w pierwszej kolejności. Naukowcy zalecają połączenie testów na obecność koronawirusa z tzw. typowaniem HLA. Na tej podstawie można się dowiedzieć, które społeczności są bardziej narażone na ciężki przebieg zakażenia COVID-19.

Centrum Badań DNA wykonuje także testy molekularne wykrywające obecność koronawirusa oraz testy serologiczne. Laboratorium znajduje się na liście podmiotów uprawnionych przez Ministerstwo Zdrowia do wykonywania badań na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *