COVID-19: Rusza program Domowej Opieki Medycznej

dom drzwi

Ten post dostępny jest także w języku: English

Lekarze POZ dostaną wsparcie. Bowiem ruszył Program Domowej Opieki Medycznej, który ma im pomóc w nadzorowaniu pacjentów z potwierdzonym zakażaniem COVID-19. Co ważne, program automatycznie obejmie osoby z COVID-19, które ukończyły 55 lat i pozostają w izolacji domowej. Co z pozostałymi?

Lekarze PZU Zdrowie zaangażowani w program

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że chce by wszyscy pacjenci z dodatnim wynikiem testu na COVID-19, zostali włączeni do programu Domowej Opieki Medycznej. Chodzi o zdalny monitoring przy pomocy pulsoksymetru. Pilotaż tego rozwiązania testowany był między innymi w Małopolsce, o czym szerzej pisaliśmy tutaj. Teraz urządzenia trafią do wszystkich chorych pozostających w domach z potwierdzonym zakażeniem COVID-19. Program automatycznie obejmie osoby z COVID-19, które ukończyły 55 lat i pozostają w izolacji domowej. Pozostali chorzy mają dwie ścieżki – mogą wypełnić formularz Pulsocare lub zostać zakwalifikowani przez lekarza POZ zarejestrowanego w systemie DOM.

Program to nie tylko urządzenie i aplikacja. Jak czytamy na stronie rządowej, wszystkie wyniki badań mają być przesyłane do centralnej bazy danych. Tam konsultanci i lekarze PZU Zdrowie zajmą się monitoringiem wyników pomiarów pacjentów i w razie potrzeby zawiadomią Pogotowie Ratunkowe.

COVID-19 czy jest stabilizacja?

Po tygodniach dynamicznych wzrostów raportowanych zachorowań na COVID-19 w naszym kraju i liczbach przekraczających nawet 20 tys. przypadków dziennie, ostatnio Ministerstwo Zdrowia raportuje niższe liczby. Według oficjalnych danych wczoraj koronawirus został potwierdzony u 5 533 osób. Trudno jednak mówić o stabilizacji. Łącznie do wczoraj w Polsce pozytywny wynik testu na COVID-19 otrzymało 990 811 osób, z pośród których 17 150 zmarło. Warto zaznaczyć, że 577 514 osób zostało uznane za wyzdrowiałe.

W Polsce dotychczas przygotowano 39 236 łóżek dla pacjentów z COVID-19, z czego 21 594 jest zajętych. Respiratorów mamy natomiast 3 074, z czego zajętych jest 2 118. Co więcej, 292 277 osób przebywa na kwarantannie, a 11 504 objętych jest nadzorem epidemiologicznym.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *