COVID-19: Szpitale polowe w każdym mieście wojewódzkim

szpital lozka sala

Ten post dostępny jest także w języku: English

Trwa budowa pierwszego szpitala polowego w Polsce. Szpital powstaje na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie. Na początku tygodnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że podobne placówki będą powstawać w innych regionach Polski. A to nie jedyna zmiana w kwestii organizowania leczenia dla pacjentów z COVID-19. Ministerstwo planuje zaangażować w działania związane z pandemią również szpitale prywatne.

Szpitale polowe – ruszyła budowa w Warszawie. Gdzie jeszcze powstaną?

Pierwszy szpital polowy powstaje na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie. Placówka pod koniec tygodnia ma być gotowa na przyjęcie pierwszych pacjentów. Początkowo będzie dysponować bazą 500 łóżek z możliwością zwiększenia liczby miejsc w kolejnych etapach. W większości doniesień prasowych mowa o 1 000 łóżek.

Adam Niedzielski poinformował w poniedziałek, że Mateusz Morawiecki wydał dyspozycję przygotowania planów budowy szpitali tymczasowych również w innych lokalizacjach. Placówki polowe do walki z COVID-19 mają być budowane w każdym mieście wojewódzkim, w zależności od potrzeb. W projekt mają być zaangażowane wszystkie ministerstwa, podano. W pierwszej kolejności, poza wcześniej opisanym obiektem w Warszawie, takie szpitale powstaną w Małopolsce i Wielkopolsce.

Wzrost zachorowań na COVID-19 wymusza kolejne zmiany

Dzisiaj poinformowano o 10 040 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Oznacza to, że łącznie liczba wszystkich potwierdzonych zakażeń na COVID-19 w Polsce przekroczyła 200 tys. W związku z dużym wzrostem zachorowań na koronawirusa w naszym kraju zmieniają się zasady walki z pandemią. Już w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że dzienny przyrost nowych zakażeń na początku przyszłego tygodnia może wynieść 15-20 tys. W związku z tym, podjęto decyzję o podwojeniu bazy łóżek dla pacjentów z COVID-19.

Ponadto, do walki z pandemią COVID-19 mają być włączone szpitale prywatne, które początkowo mają zabezpieczyć 1 000 łóżek dla pacjentów z koronawirusem Sars-CoV-2. Zapowiedziano również zmiany dotyczące personelu medycznego (m.in. Ustawę o dobrym Samarytaninie), zmianę zasad kwarantanny oraz funkcjonowania punktów drive true, gdzie żołnierze Wojska Polskiego mieliby zastąpić personel medyczny.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *