Druga kadencja Andrzeja Dudy a zdrowie Polaków

Ten post dostępny jest także w języku: English

W poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) ogłosiła oficjalne wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich. O zwycięstwie Andrzeja Dudy zadecydowało 51,03% głosujących Polaków. Frekwencja wyniosła 68,18%. Jak przez kolejne pięć lat prezydent zadba o zdrowie Polaków? Dwa najważniejsze założenia to Fundusz Medyczny i Centrum Zdrowia 75+.

Fundusz Medyczny Andrzeja Dudy

Projekt ustawy o Funduszu Medycznym z inicjatywy Andrzeja Dudy został złożony do sejmu w czasie trwania kampanii wyborczej. Fundusz w wysokości 4 mld zł rocznie ma zadbać o zdrowie Polaków poprzez realizację trzech założeń: środki na leczenie chorób rzadkich, działania profilaktyczne oraz inwestycje w infrastrukturę. Warto zaznaczyć, że projekt ustawy zakłada 2 mld zł w ramach funduszu jeszcze w 2020 r.

Fundusz Medyczny ma sfinansować m.in. świadczenia dla dzieci poniżej 18. roku życia, jak również programy profilaktyki zdrowotnej, czy usługi medyczne realizowane poza granicami kraju. Jednym z ważniejszych założeń projektu ustawy jest finansowanie zakupu nowoczesnych leków i technologii lekowych dla pacjentów chorujących na nowotwory i choroby rzadkie. Co więcej, zakup nowoczesnego sprzętu medycznego, budowa i modernizacja infrastruktury strategicznych podmiotów ochrony zdrowia i modernizacja szpitali to kolejny cel, na który mają być przeznaczane środki. Obecnie jednak ustawa nie została rozpatrzona przez Komisję Zdrowia, gdyż posiedzenie w tej sprawie zostało przesunięte na 21 lipca.

Centrum Zdrowia 75+ zadba o zdrowie najstarszych

Pod koniec kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy zapowiedziano również utworzenie Centrum Zdrowia 75+. Ma to być jeden z pierwszych postulatów prezydenta w drugiej kadencji. Centrum Zdrowia 75+ z założenia ma się składać z dwóch filarów. Pierwszy to sieć oddziałów geriatrycznych. Koncepcja drugiego filaru zakłada utworzenie sieci Centrów Zdrowia 75+, prowadzących opiekę ambulatoryjną, dzienną i domową. Ma to zapewnić geriatrów, że zdrowie ich pacjentów jest bezpieczne po skorzystaniu ze specjalistycznej pomocy. Osoby starsze uzyskają w ten sposób opiekę blisko domu.

Przypomnijmy, że w tym roku z inicjatywy Andrzeja Dudy przyjęto już jedną uchwałę, która wesprze zdrowie Polaków w walce ze wzrastających odsetkiem osób chorujących na nowotwory. Rada Ministrów 4 lutego 2020 r. uchwaliła Narodową Strategię Onkologiczną (NSO). To program na lata 2020-2030 zakładający przeznaczenie 5 mld zł na walkę z rakiem. Głównym celem NSO jest wzrost odsetka osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej, a także zwiększenie wykrywalności nowotworów we wczesnych stadiach oraz poprawa jakości życia w trakcie i po ukończonym leczeniu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *