Od stycznia duża zmiana w kalendarzu szczepień

kalendarz

Ten post dostępny jest także w języku: English

Szczepionka przeciw rotawirusom prawdopodobnie znajdzie się na liście szczepień obowiązkowych. Bezpłatne szczepienia obejmą dzieci urodzone po 31 grudnia 2020 r. Ma to zagwarantować nowy projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych.

Szczepienia przeciw rotawirusom a ich efektywność

Opublikowany w środę 26 sierpnia 2020 r. na Rządowym Centrum Legislacji dokument OSR  wskazuje, że szczepienie przeciwko rotawirusom stanowi efektywną metodą zapobiegania biegunkom rotawirusowym. Zapewnia ona spadek liczby hospitalizacji nawet o 94% i zmniejsza częstość występowania biegunek rotawirusowych w całej populacji o 74%. Dodatkowo, szczepienia te redukują nie tylko liczbę zachorowań w grupie szczepionej, ale też przyczyniają się do zmniejszenia zakażeń wewnątrzszpitalnych. Zakup szczepionek planowany jest w 2021 r. i zostanie sfinansowany z dodatkowych środków. Ich koszt w 2021 r. szacowany jest na ponad 131 mln zł.

Program obowiązkowych szczepień ochronnych przeciw rotawirusom ma objąć dzieci po ukończeniu 6 tygodnia życia do ukończenia 24 tygodnia życia. Jak podano w OSR, obecnie w 15 krajach Unii Europejskiej szczepienia populacyjne przeciwko rotawirusom są finansowane ze środków budżetowych danego państwa. Projekt rozporządzenia przekazano na 7 dni do konsultacji publicznych i opiniowania.

Liczba zachorowań przy braku obowiązkowych szczepień

W 2019 r. liczba zachorowań na wirusowe zakażenia jelitowe wywołane przez rotawirusy w Polsce przekroczyła 34 tys., co oznacza wzrost o 46% w porównaniu do zarejestrowanych przypadków w 2018 r., wynika z danych PZH. Blisko połowa wszystkich przypadków była odnotowana w drugim kwartale 2019 r. Jednocześnie warto zaznaczyć, że ponad 90% wszystkich chorych wymagała hospitalizacji. Najwyższa zapadalność na 100 tys. mieszkańców na choroby wywołane przez rotawirusy w 2019 r. została odnotowana na terenie województwa pomorskiego (108,9), a najniższa w województwie lubuskim (59,6).

W 2020 r. ze względu na długotrwały stan izolacji społecznej w związku z epidemią koronawirusa liczba tych przypadków znacząco spadła. W okresie od 1 stycznia do 15 sierpnia 2020 r. zarejestrowano 5 192 zachorowań na wirusowe zakażenia jelitowe wywołane przez rotawirusy, co oznacza spadek o blisko 83% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *