Od września bezpłatne leki dla kobiet w ciąży – jest lista!

ciąża brzuch kobieta

Ten post dostępny jest także w języku: English

Nowa lista leków refundowanych po raz pierwszy obejmuje leki dla kobiet w ciąży. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, od 1 września każda kobieta, która spodziewa się dziecka uzyskała dostęp do tych leków bezpłatnie.

Odciążenie finansowe dla kobiet w ciąży

Ministerstwo Zdrowia opublikowało pierwszą listę leków, które od września są dostępne bezpłatnie dla kobiet w ciąży na receptę z oznaczeniem „C”. Na wykazie znalazły się leki najczęściej stosowane przez kobiety w ciąży. Łącznie refundacją objęto 114 produktów dostępnych na receptę opartych o siedem substancji czynnych, w tym leki zawierające dalteparynę, enoksaparynę, insuliny, lewotyroksynę, metoprolol, nadroparynę czy progesteron. Resort zdrowia poinformował również o zamiarze uzupełniania listy o nowe leki.

Lista jest uzupełnieniem programu Ciąża+, który został wprowadzony teoretycznie od lipca 2020 r. w ramach nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.  Niestety kobiety w ciąży do września musiały płacić za leki z własnej kieszeni. Nie mogły realizować recept na leki z grupy „C”, ze względu na brak listy leków refundowanych które im przysługują.

Recepta na leki z grupy „C”

Według wytycznych Ministerstwa Zdrowia, bezpłatne leki są dostępne dla kobiet od momentu stwierdzenia ciąży przez lekarza posiadającego tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii lub lekarza w trakcie odbywania specjalizacji w tej dziedzinie, lub położną podstawowej opieki zdrowotnej, lub położną wykonującą świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w poradni położniczo-ginekologicznej. Leki przysługują ciężarnym do zakończenia ciąży, jednak nie dłużej niż 15 dni po planowanej dacie porodu.

Recepta na leki refundowane z grupy „C” może być wystawiona przez lekarza lub położną posiadająca kontrakt z NFZ. Dodatkowo, na podstawie zaświadczenia wydanego przez lekarza lub położną, którzy stwierdzili ciążę receptę na bezpłatne leki dla kobiety w ciąży może wystawić również inny lekarz posiadający umowę z funduszem.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *