Strategia walki z epidemią COVID-19 – będą zmiany

umowa

Ten post dostępny jest także w języku: English

Nowa strategia walki z epidemią COVID-19 zakłada zwiększenie roli lekarzy rodzinnych (POZ). Według przedstawionych rekomendacji, od września będą oni mogli po wywiadzie telefonicznym zlecić testy na koronawirusa. Zmiany dotyczą również szpitali jednoimiennych.

Lekarze POZ a nowa strategia

Obecnie refundowane przez NFZ testy dla osób z podejrzeniem choroby COVID-19 są realizowane na zlecenie szpitala, sanepidu lub po kwalifikacji telefonicznej osób przebywających na kwarantannie za pośrednictwem punktów drive thru. Od września, wraz ze spodziewanym jesiennym wzrostem zachorowań na COVID-19, taką możliwość mają mieć również lekarze POZ.

Wiceminister zdrowia poinformował również o planowanym zmniejszeniu sieci szpitali jednoimiennych. W związku z tym w szpitalach wojewódzkich i powiatowych poza siecią szpitali jednoimiennych, ministerstwo chce stworzyć izolatki z co najmniej jednym stanowiskiem OIOM, w których mogliby być diagnozowani pacjenci z podejrzeniem koronawirusa COVID-19. Nowa strategia zakłada również rozbudowanie sieci laboratoriów testujących w kierunku koronawirusa. Strategia została omówiona na Komitecie Stałym Rady Ministrów. W najbliższym czasie zaproponowane rozwiązania powinny przyjąć formę rozporządzeń.

Odpowiedzialność za decyzje podjęte w związku z COVID-19

Warto zaznaczyć, że to nie jedyna zmiana proponowana w zakresie działań realizowanych w walce z pandemią. Na dzień 19 sierpnia liczba przebadanych w Polsce próbek w kierunku zakażenia koronawirusem wyniosła ponad 2,4 miliona, wynika z oficjalnych danych zaprezentowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Jednocześnie, liczba zdiagnozowanych zakażonych w Polsce wzrosła do 58 611 osób, w tym 1 913 osób zmarło.

Przykładowo, tydzień temu zaproponowano projekt ustawy znoszącej odpowiedzialność polityków za decyzje podjęte w związku z COVID-19. Projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych zakłada, że nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym, a bez tego naruszenia podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby utrudnione.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *