Profilaktyka 40 PLUS z niezadowalającymi wynikami

Profilaktyka 40 Plus

Ten post dostępny jest także w języku: English

„Profilaktyka 40 PLUS” – program badań profilaktycznych dla osób po 40 roku życia, uruchomiony przez Ministerstwo Zdrowia 1 lipca, znacznie wyhamował. Po ponad miesiącu jego funkcjonowania zrealizowano zaledwie 343 ze 126 tys. skierowań. Jednak mimo, że pierwsze dane dotyczące realizacji programu nie są szczególnie satysfakcjonujące, temat profilaktyki wciąż rezonował w przestrzeni publicznej, co można uznać za pozytywne zjawisko.

Profilaktyka 40 PLUS ma objąć ok. 20 mln Polaków po 40. roku życia, jednak do tej pory, w ciągu ponad miesiąca od uruchomienia, zrealizowano zaledwie 343 ze 126 tys. skierowań. W lipcu, 9 dni po starcie programu, ankietę wypełniło 80 tys. Polaków, w tym 60 tys. w całości, natomiast miesiąc później liczba ta wzrosła już tylko o 50 tys. osób. Świadczy to o dużym spowolnieniu, biorąc pod uwagę, że aby zrealizować program, do końca roku musiałaby się zarejestrować co najmniej połowa uprawnionych Polaków, czyli 10 mln, w liczbie 54 tys. zgłoszeń dziennie. Obecnie, według danych Polityki Zdrowotnej, liczba ta wynosi 3,7 tys. zgłoszeń dziennie.

Przyczyną takiego spowolnienia może być sezon urlopowy, brak zainteresowanych instytucji, podczas gdy chętni, jak donoszą media, od początku sierpnia nie mają podpisanych umów na realizację badań, mimo że znajdują się na listach realizatorów.

Warto zaznaczyć, że program jest często uznawany za kontrowersyjny, a środowisko zwraca uwagę, że nie wie, jakie algorytmy zostały użyte w badaniu, co przekłada się na wnioski dotyczące zdrowia pacjenta, być może zbyt pochopne. Program nie uwzględnia wielu ważnych badań diagnostycznych, w tym cytologii i mammografii, dla których zgłaszalność kobiet od lat jest bardzo niska, a zachorowalność na te choroby jest dość wysoka. Kolejną kwestią jest brak ścieżki postępowania dla pacjenta po otrzymaniu wyników badań – co w przypadku wykazania wysokiego ryzyka jakiejkolwiek choroby, nawet na podstawie algorytmu, jest niedopuszczalne.

Program dostępny jest w dwóch wariantach – dla kobiet i mężczyzn. Pakiet podstawowy obejmuje badania laboratoryjne krwi (m.in. morfologia, cholesterol, glukoza), pomiar ciśnienia tętniczego oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Aby wziąć udział w programie, należy wypełnić ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) lub skontaktować się z konsultantem za pośrednictwem utworzonej infolinii w celu przeprowadzenia wywiadu. Wypełnienie ankiety pozwoli na wygenerowanie skierowania na pakiet badań odpowiadającym płci pacjenta oraz czynnikom ryzyka zidentyfikowanym na podstawie wypełnionego formularza.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *