Prywatne firmy medyczne nie zwalniają tempa

centrum medyczne medicover przychodnia

Ten post dostępny jest także w języku: English

Największe prywatne firmy medyczne w Polsce, takie jak Medicover, LUX MED i PZU, w ostatnich miesiącach intensywnie rozwijają swoją działalność. Dokonują tego zarówno przez otwarcia własnych placówek, jak i przejęcia. Ekspansja ma miejsce nie tylko w opiece specjalistycznej, ale również w stomatologii i badaniach diagnostyki obrazowej.

Medicover stawia na stomatologię

Rok 2019 r. Medicover zaczął z wysokiego C. Spółka ogłosiła przejęcie Grupy Neomedic, w skład której wchodzą dwa szpitale w Krakowie (w tym szpital ginekologiczno-położniczy Ujastek) oraz szpital w Nowym Sączu (więcej o tym pisaliśmy tutaj). W kolejnych miesiącach roku, Medicover koncentrował się na rozwoju w segmencie stomatologii. Spółka, zgodnie z zapowiedziami, przejmowała kliniki posiadające wysokospecjalistyczną ofertę, liderów na lokalnych i regionalnych rynkach.

W lipcu do Medicover Stomatologia dołączyło Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic, które działa poprzez dwie placówki w Katowicach i jedną w Bydgoszczy. W październiku spółka przejęła S-Dent, jedno z największych centrów stomatologicznych w Łodzi. Placówka posiada sześć gabinetów i pracownię radiologii oraz bazę około 10 tys. pacjentów.

W listopadzie do Medicover dołączyła sieć Polskie Centra Stomatologiczne Dens. Działa ona w Bydgoszczy poprzez sześć placówek i 20 gabinetów. W grudniu Medicover poinformował natomiast o akwizycji Orto-Aidi, kliniki ortodontycznej z Poznania. Posiada ona dziewięć gabinetów, laboratorium radiologiczne i laboratorium protetyczne.

LUX MED przejmuje Klinikę Głowy i Szyi

Inna czołowa prywatna firma medyczna, LUX MED, we wrześniu sfinalizowała przejęcie Centrum Medycznego Mavit. Mavit prowadzi szpital okulistyczny i ośrodek diagnostyczny w Warszawie oraz szpital specjalistyczny w Katowicach. Specjalizuje się w okulistyce, chirurgii szczękowo-twarzowej i laryngologii.

W kolejnych miesiącach LUX MED skupił się na rozwoju organicznym. Spółka otworzyła między innymi placówki w ramach poradni zdrowia psychicznego Harmonia (dwie w Warszawie i jedną we Wrocławiu). W październiku i listopadzie LUX MED uruchomił centra medyczne we Wrocławiu (na terenie Wrocławskiego Parku Technologicznego) oraz w Kaliszu (to pierwsze centrum medyczne spółki w tym mieście i pierwsze w województwie wielkopolskim, poza Poznaniem). Carolina Medical Centre, klinika ortopedyczna wchodząca w skład LUX MED, dokonała ekspansji poza Warszawę, i otworzyła w listopadzie oddział w Gdańsku.

Na początku grudnia LUX MED ogłosił przejęcie Kliniki Głowy i Szyi Optimum z Warszawy. Placówka ta specjalizuje się w diagnostyce, leczeniu zachowawczym oraz chirurgii jednego dnia w zakresie minimalnie inwazyjnych procedur endoskopowych.

PZU: Akwizycja w badaniach obrazowych

Znaczącej akwizycji w 2019 r. dokonało również PZU Zdrowie. Jak informowaliśmy, spółka czeka obecne na decyzję UOKiK odnośnie przejęcia sieci placówek diagnostyki obrazowej Tomma Diagnostyka Obrazowa. PZU, które na początku budowało sieć placówek głównie przez akwizycje, w ostatnich miesiącach rozwija się również organicznie. W październiku uruchomiło nowe centrum medyczne Polmedic w Radomiu (PZU przejęło Polmedic w 2016 r. i obecnie prowadzi 7 placówek w Radomiu pod tą marką). W listopadzie spółka otworzyła wielospecjalistyczne centrum medyczne we Wrocławiu.

Plany rozwojowe ma również Enel-Med. Firma poinformowało ostatnio o podjęciu działań przygotowawczych do podwyższenia kapitału zakładowego o 80 mln zł. Dokapitalizowanie nastąpi w drodze emisji nowych akcji. Jego celem jest pozyskanie środków na budowę sieci klinik stomatologicznych, ale także rozwój przychodni ogólnomedycznych, przeznaczonych zarówno dla pacjentów abonamentowych, jak i FFS.

A jak będzie wyglądał rynek prywatnej opieki medycznej w Polsce 2020-2021? O tym powiedzą praktycy podczas forum PMR Forum Private Healthcare 2021 już 19 marca 2020 r.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *