Amerykanie kupili licencję od Adamed

Adamed laboratorium Arcadia

Ten post dostępny jest także w języku: English

Adamed otrzyma od Acadia Pharmaceuticals Inc. około 122 mln USD za sprzedaż licencji na prowadzenie dalszych prac rozwojowych nad innowacyjną molekułą, która potencjalnie będzie wykorzystywana w leczeniu zaburzeń psychicznych. Opracowana w laboratoriach Adamedu cząsteczka jest obecnie na zaawansowanym etapie rozwoju przedklinicznego.

Adamed z prawem na wyłączność w Polsce

W ramach neuropsychiatrycznej platformy badawczej Adamedu, zespół ekspertów doprowadził innowacyjną cząsteczkę o potencjale do leczenia zaburzeń psychicznych do zaawansowanego etapu rozwoju przedklinicznego. Technologia ta jest efektem wieloletniej współpracy Adamedu z Uniwersytetem Jagiellońskim Collegium Medicum oraz Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. W ramach zawartej umowy prawa własności intelektualnej wygenerowane dotychczas w trakcie rozwoju cząsteczki pozostaną w Polsce, z uwzględnieniem praw Acadii określonych w umowie. Co więcej, Adamed będzie miał wyłączność na lek na rynku polskim oraz możliwość jego wdrożenia w Polsce oraz w innych częściach Europy.

Acadia Pharmaceuticals Inc., firma z siedzibą w USA, zajmuje się rozwojem innowacyjnych rozwiązań w neuropsychiatrii. Adamed finansując projekt doprowadził cząsteczkę do zaawansowanego etapu rozwoju przedklinicznego. Acadia dołoży wszelkich starań, aby dokończyć ewaluację przedkliniczną, przeprowadzić molekułę przez cały etap rozwoju klinicznego, aż do dopuszczenia jej do obrotu.

Polska firma zainwestuje

W ramach zawartej umowy, Adamed otrzyma wynagrodzenie typu up-front oraz w przyszłości dalsze płatności za osiągnięcie kolejnych etapów realizacji projektu. Łącznie mowa o około 122 mln USD. I co więcej, Adamed będzie uprawniony do opłaty licencyjnej od sprzedaży netto.

Pierwsze uzyskane środki mają być wykorzystane do uzupełnienia źródła finansowania rozbudowy Centrum Produkcyjno-Logistycznego Adamedu w Pabianicach (koszt tej inwestycji szacowany jest na ponad 300 mln zł w ciągu najbliższych 5 lat). Kolejne środki zostaną przeznaczone na inwestycje w projekty badawczo-rozwojowe Adamedu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *