Fundusz private equity inwestuje w stomatologię

Ten post dostępny jest także w języku: English

Czy zanosi się na kolejne inwestycje w stomatologię? Fundusz Tar Heel Capital (THC) zainwestował właśnie w 70% akcji spółki Estetique z Polanicy-Zdroju, która prowadzi trzy gabinety i koncentruje się na stomatologii estetycznej. Firma prowadzi również pracownie wyposażone w cyfrowy sprzęt diagnostyczny.

Konsolidacja na rynku usług stomatologicznych: atrakcyjna dla funduszu private equity?

To nasz pierwszy krok w kierunku konsolidacji rynku stomatologicznego, który w Polsce jest nadal bardzo rozdrobniony. Tylko kilka procent gabinetów działa w ramach dużych sieci. Dla porównania – w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii sektor usług stomatologicznych jest skonsolidowany już w ponad 25%. Taka struktura polskiego rynku i jego stały wzrost zachęcają do inwestycji i to zarówno w formie otwierania nowych placówek jak i akwizycji – podaje w komunikacie Jacek Przybył, dyrektor inwestycyjny THC.

Lista potencjalnych zakupów może być długa, gdyż rynek prywatnych usług stomatologicznych w Polsce, jak wynika z danych PMR, jest segmentem bardzo perspektywicznym i rozdrobnionym. W latach 2019-2024 średnioroczna stopa wzrostu (CAGR) może wynieść ponad 7% (prognoza sprzed pandemii koronawirusa).

THC zainwestuje 100 mln Euro

Jak podaje fundusz w komunikacie z lipca 2020 r., w lipcu zeszłego roku wystartował już trzeci fundusz THC, który w ciągu najbliższych 6 lat ma przeznaczyć ponad 100 mln EUR własnych środków na akwizycje i rozwój polskich przedsiębiorstw. Dodatkowe finansowanie dłużne oznacza, że w ramach realizowanych transakcji do firm i ich właścicieli może trafić nawet miliard złotych.

Fundusz ma już za sobą udaną inwestycję w zdrowie, a mianowicie w placówki diagnostyki obrazowej Tomma. W wyniku rozwoju i akwizycji THC zwiększył blisko siedmiokrotnie przychody spółki. W 2019 r. fundusz sfinalizował transakcję sprzedaży Tomma do PZU Zdrowie.

Więcej informacji o aktualnych trendach na rynku usług stomatologicznych i wpływie pandemii koronawirusa na ten segment omówimy na Forum PMR Private Healthcare 2021 już 10 września.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *