Jesienią szczepionka na COVID-19 wyjedzie z polskiej fabryki?

ampulki strzykawka

Ten post dostępny jest także w języku: English

Zamieszanie wokół szczepionki na COVID-19 wywołane wstrzymaniem jej dostaw do Europy wpłynęło na zmianę harmonogramu szczepień w naszym kraju. Bowiem, firma Pfizer poinformowała o ograniczeniu produkcji w związku z modernizacją linii produkcyjnych, co wpłynęło na poniedziałkową dostawę. Obecnie wiadomo, że polski producent leków – Polfa Tarchomin – prowadzi rozmowy z partnerami i możliwe, że weźmie udział w ostatnim etapie produkcyjnym szczepionki na COVID-19. Chodzi o rozlew preparatu do ampułek.

Plan szczepień na COVID-19 zrewidowany

Początkowy etap szczepień na COVID-19 zwalnia. Powód? Ograniczenia w dostawach preparatu do szczepień. Bowiem, w poniedziałek do Polski miało trafić 360 tys. dawek szczepionki na COVID-19. Jednak, ograniczenia w produkcji preparatu Pfizer sprawiły, że docelowo otrzymaliśmy o ponad połowę mniej dawek niż deklarowano, tj. 176 tys. dawek preparatu. Według najnowszych informacji, aż do połowy lutego, do Polski ma trafiać tygodniowo 296 tys. dawek szczepionki na COVID-19. W pierwszym kwartale mamy otrzymać 5,6 mln dawek szczepionki na COVID-19. Przypomnijmy, że w środę ruszyły również w naszym kraju szczepienia preparatem firmy Moderna, której w pierwszej dostawie otrzymaliśmy 29 tys. dawek.

Łącznie do 21 stycznia rano, do punktów szczepiennych dostarczono 789 585 dawek szczepionki na COVID-19. Ogółem, Polska otrzymała 1 257 300 dawek szczepionki na COVID-19, a 591 785 dawek zostało wykorzystanych na realizację szczepień, w tym drugą dawkę otrzymało 24 992 osób. U 235 osób odnotowano niepożądane odczyny poszczepienne (NOP). Co więcej, 1 834 dawek szczepionki zostało zutylizowanych z różnych względów.

Polfa Tarchomin inwestuje

Polfa Tarchomin, państwowy producent leków, zainwestuje około 40 mln zł w linię do konfekcjowania leków, donosi portal 300gospodarka.pl. Według informacji podawanych przez portal, polska firma obecnie prowadzi rozmowy z dostawcami szczepionki na COVID-19, przy której rozlewie miałaby uczestniczyć Polfa Tarchomin. Do konkretów jest jednak jeszcze daleko. Z ustaleń 300gospodarka.pl wynika, że może to dotyczyć preparatu, który dopiero zostanie wprowadzony na rynek.

Nowy oddział produkcyjny form jałowych Polfy Tarchomin – ampułkarnia – ma być gotowy na jesieni, a jego zdolność produkcyjna określana jest na około 16 tysięcy ampułek na dobę (według informacji PAP).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *