Mabion wyprodukuje szczepionkę przeciw COVID-19 Novavax?

COVID-19 Mabion Novavax

Ten post dostępny jest także w języku: English

Mabion może stać się pierwszą firmą na polskim rynku biotechnologicznym aktywnie produkującą szczepionkę na koronawirusa Sars-Cov-2. Firma ogłosiła bowiem na początku marca podpisanie umowy ramowej na produkcję serii technicznej antygenu do NVX-CoV2373, kandydata na szczepionkę przeciw COVID-19 firmy Novavax.

Mabion, a wsparcie PFR

Spółka Mabion zawarła umowę z firmą Novavax celem produkcji antygenu do szczepionki NVX-CoV2373. Firma zawarła również porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju (PFR), na mocy którego zyska wsparcie finansowe od państwa. W związku z tym Mabion otrzyma 40 mln zł w ramach porozumienia z PFR. Umowa została zawarta pomiędzy stronami w dniu 3 marca 2021 r. Otrzymane środki zostaną przeznaczone na zwiększenie mocy produkcyjnych spółki oraz na produkcję szczepionki przeciw COVID-19, która obecnie jest w stadium rejestracji. 

Kwota inwestycji podzielona została na dwie części, 30 mln zł z kwoty stanowi element dłużny i ma funkcjonować jako trzyletnia pożyczka. Natomiast za pozostałe 10 mln zł PFR zamierza objąć akcje emisji serii w spółce Mabion.

Umowa ramowa z Novavax do końca grudnia 2023 r.

Spółka Mabion poinformowała, iż dokona transferu technologii do swojego zakładu w pierwszej połowie 2021 r. Firma zamierza wyprodukować serie techniczne substancji będącej głównym składnikiem kandydata na szczepionkę na COVID-19 opracowanego przez Novavax. Następnie, po pozytywnym zakończeniu fazy testów i uzyskaniu zezwoleń, Mabion i Novavax będą podejmować rozmowy w sprawie umów i realizacji potencjalnych zamówień na produkcję szczepionki na COVID-19 w skali komercyjnej.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *