Selvita przejmuje w Chorwacji

laboratorium analizator

Ten post dostępny jest także w języku: English

Selvita, która specjalizuje się w laboratoryjnych usługach badawczo-rozwojowych na rzecz klientów zewnętrznych, poinformowała o zawarciu pierwszej umowy akwizycji. Polska firma nabędzie 100% udziałów w chorwackiej spółce działającej na rynku badań kontraktowych w obszarze przedklinicznym. Wcześniej jednak muszą zostać spełnione pewne warunki.

Fidelta w portfelu Selvita już w styczniu

O planach zwiększenia skali działalności Selvita informowała już jakiś czas temu (więcej pisaliśmy na ten temat tutaj). Teraz plany zaczęły się realizować i firma dokona pierwszej akwizycji. Selvita poinformowała bowiem w swoim raporcie bieżącym o zawarciu warunkowej umowy sprzedaży z firmą Galapagos NV z siedzibą w Belgii.

W ramach tej transakcji ma dojść do objęcia przez Selvitę 100% udziałów w spółce Fidelta d.o.o. z siedzibą w Chorwacji. Ujawniono, że nabycie chorwackiej firmy będzie kosztować Selvitę 31,2 mln euro (czyli około 140 mln zł). Transakcja ma być zrealizowana w 30% ze środków własnych, pozostałe 70% pokryje kredyt. Przeniesienie udziałów, a tym samym finalizacja transakcji zaplanowana jest na 4 stycznia 2021 r. Do tego czasu Fidelta musi spełnić kilka warunków, w tym przedłużyć umowę najmu z Pliva Hrvatska d.o.o. oraz podpisać warunkową umowę najmu z MEDI-LAB d.o.o.

Selvita planuje dalsze przejęcia

Śmiało można stwierdzić, że pierwsza akwizycja Selvity jest dość odważna. Bowiem, Fidelta jest wiodącym przedklinicznym CRO (ang. Contract Research Organization), świadczącym usługi w zakresie zintegrowanych projektów badawczo-rozwojowych na zlecenie firm biotechnologicznych i farmaceutycznych, czytamy w raporcie Selvita. Warto zaznaczyć, że Fidelta łącznie zatrudnia ponad 180 pracowników, z czego ponad 150 osób to naukowcy z wieloletnim doświadczeniem w zakresie projektów drug discovery. Firma posiada blisko 6000 m2 powierzchni badawczej, z możliwością jej powiększenia o kolejne 2000 m2.

Należy spodziewać się dalszego rozwoju Selvity. Jak podano na portalu Strefa Inwestorów, Bogusław Sieczkowski prezes Selvity, napisał na czacie inwestorskim: – Akwizycja Fidelty jest dużą akwizycją. W 2021 roku będziemy się koncentrować na procesach związanych z integracją obu spółek, jednak nie wykluczamy kolejnej akwizycji w 2021 roku (…). W tym momencie zatrudniamy około 570 pracowników. Niezależnie od naszej strategii akwizycyjnej, Selvita w dalszym ciągu rozwija się poprzez wzrost organiczny. Planujemy kolejne zatrudnienia w naszych laboratoriach w Krakowie, w Poznaniu oraz w Zagrzebiu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *