UE wesprze rozwój e-zdrowia

Ten post dostępny jest także w języku: English

Według oficjalnej informacji Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, Centrum e-zdrowia zbuduje nowe e-usługi dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta, w tym: zamawianie e-recept, centralną e-rejestrację oraz e-wizyty. Na ten cel pozyskano 120 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej (UE).

Drugi etap projektu Centrum e-zdrowia

Projekt e-zdrowie (P1), który realizuje Centrum e-zdrowia od lutego 2017 r., ma na celu zbudowanie elektronicznej platformy usług publicznych w zakresie ochrony zdrowia pozwalających na usprawnienie procesów związanych z planowaniem i realizacją świadczeń zdrowotnych, monitorowaniem i sprawozdawczością z ich realizacji, dostępem do informacji o udzielanych świadczeniach oraz publikowaniem informacji w obszarze ochrony zdrowia.

W kolejnym etapie prac Centrum e-zdrowia zakłada uruchomienie następujących usług: zamawianie e-recept, centralną e-rejestrację oraz e-wizyty dostępne dla pacjentów z poziomu Internetowego Konta Pacjenta. Wszystkie te działania sprzyjają rozwojowi telemedycyny w naszym kraju.

Finansowanie projektu P1

W pierwszym etapie realizacji projektu e-zdrowie (P1), Centrum wykorzystało ponad 157 mln zł. W ramach tej inwestycji uruchomiono m.in. bezpłatną aplikację Internetowego Konta Pacjenta oraz Gabinet, a także e-receptę i e-skierowanie (rozwiązanie od 8 stycznia 2021 r. będzie obowiązkowe). Ogółem, od startu e-recepty do 23 lipca 2020 r. wystawiono ich już prawie 290 mln elektronicznych recept dla ponad 25 mln pacjentów w Polsce.

Warto zaznaczyć, że Centrum e-zdrowia na drugi etap projektu pozyskało 120 mln zł dofinansowania z UE. Centrum kontynuuje również prace nad wdrożeniem takich usług jak, m.in. raportowania zdarzeń medycznych i wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej, której pilotaż startuje już w sierpniu tego roku.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *