Wielka fuzja w branży farmaceutycznej

profit

Ten post dostępny jest także w języku: English

Firma Johnson & Johnson poinformowała o zawarciu umowy zakupu Momenta Pharmaceuticals, producenta leków na choroby autoimmunologiczne. Jest to jedna z największych transakcji na rynku farmaceutycznym w tym roku.

Finalizacja transakcji w 2020 r.

Zgodnie z warunkami transakcji, które zostały zatwierdzone przez zarządy obu spółek, Vigor Sub, Inc, nowo utworzona spółka zależna będąca w 100% własnością Johnson & Johnson, rozpocznie wezwanie do zakupu wszystkich pozostających w obrocie akcji Momenty za 52,50 dolarów za akcję. Całkowita wartość transakcji szacowana jest na 6,5 mld dolarów. Oczekuje się, że transakcja zostanie zamknięta w drugiej połowie 2020 r.

Przejęcie pozwoli zwiększyć pozycję Janssen Pharmaceutical, firmy zależnej Johnson & Johnson, na rynku chorób o podłożu immunologicznym. W ramach transakcji Johnson & Johnson obejmie pełne prawa do nipokalimabu (M281), klinicznie zweryfikowanego, potencjalnie najlepszego w swojej klasie przeciwciała anty-FcRn. Oprócz nipocalimabu, Janssen zyska dostęp do wykwalifikowanej kadry i przejmie szereg aktywów klinicznych i przedklinicznych firmy Momenta.

Momenta: blisko 20 lat doświadczenia na rynku immunologii

Momenta Pharmaceuticals powstała w 2001 r. w Stanach Zjednoczonych. Jest to firma biotechnologiczna posiadająca innowacyjną platformę naukową. Działalność spółki skupia się na odkrywaniu i opracowywaniu nowych leków do leczenia chorób rzadkich o podłożu immunologicznym oraz rozwoju oferty produktów biopodobnych na późnym etapie.

Jest to kolejne przejęcie w zakresie spółek zajmujących się opracowywaniem terapii na choroby o podłożu immunologicznym w tym roku. Na początku ubiegłego tygodnia Sanofi poinformowało o podpisaniu umowy na przejęcie amerykańskiej firmy biotechnologicznej Principia Biopharma. Finalizacja tej transakcji zaplanowana jest na czwarty kwartał 2020 r. Sanofi nabędzie wszystkie wyemitowane akcje Principia po 100 dolarów za akcję w gotówce, co stanowi łączną wartość kapitału własnego w wysokości blisko 3,7 mld dolarów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *