WOŚP: 16 mln zł na nowy sprzęt dla Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie

Jerzy Owsiak PET dzieci

Ten post dostępny jest także w języku: English

Nowoczesny sprzęt do precyzyjnej diagnostyki trafi do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Zakup sfinansuje Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP). Aparat PET-TK dostarczy Siemens Healthineers.

Wielka Orkiestra w wielkiej sprawie

Leczenie chorób nowotworowych we wczesnym stadium rozwoju choroby jest nieodłącznym elementem skutecznej walki z rakiem. Do tego potrzebny jest jednak sprzęt umożliwiający precyzyjną diagnostykę i jak najmniej inwazyjną terapię. Takie urządzenie dzięki środkom zebranym przez WOŚP trafi do Instytutu Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, poinformowano w środę. Na nowy sprzęt WOŚP wyłoży blisko 16 mln zł.

Aparat PET-TK, bo o nim mowa, umożliwia po zdiagnozowaniu ognisk choroby nowotworowej przeprowadzenie terapii celowanej. Na realizatora tego zadania wybrano firmę Siemens Healthineers

Nowy sprzęt a realizacja badań

Warto zaznaczyć, że na podstawie zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna od 1 października  2019 r. doszło do zmiany zasad rozliczania pakietu onkologicznego. Przepisy umożliwiły realizację badania PET-TK w ramach diagnostyki pogłębionej i jego rozliczenie w ramach pakietu.

Badania diagnostyczne na nowym aparacie będą finansowane przez Instytut Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka w ramach NFZ. Sprzęt ma umożliwić leczenie dzieci w jak najmniej inwazyjny sposób.

Więcej na temat rynku diagnostyki obrazowej i radioterapii przeczytacie Państwo w najnowszym raporcie PMR: „Rynek usług diagnostyki obrazowej i radioterapii w Polsce 2020. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2020-2025”. Raport uwzględnia wpływ COVID-19 na rozwój tego rynku.

Zdjęcie: Jerzy Owsiak z miniaturą urządzenia PET, fot. Łukasz Widziszowski

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *