Aktualności Fuzje i przejęcia

PZU chce przejąć Tomma Diagnostyka Obrazowa

pzu przychodnia katowice

PZU Zdrowie nie zwalnia tempa. Po nabyciu placówek ambulatoryjnych Falck, PZU chce przejąć sieć placówek diagnostyki obrazowej Tomma. Sprzedającym jest fundusz Tar Heel Capital, o czym informowaliśmy wcześniej.

PZU złożył wniosek do UOKiK

Jeszcze w lipcu fundusz Tar Heel Capital zapowiadał, że o wyjściu z inwestycji będzie myślał najwcześniej w 2020 r. (szerzej o tym pisaliśmy tutaj). Od początku było wiadomo, że Tomma Diagnostyka Obrazowa będzie atrakcyjnym kąskiem zarówno dla inwestorów branżowych, jak i finansowych. Teraz okazuje się, że wyścig wygrała spółka PZU Zdrowie, która właśnie złożyła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK) wniosek w sprawie przejęcia kontroli nad spółką.

Razem z Tomma Diagnostyka Obrazowa przejęte mają zostać Bonus-Diagnosta i Asklepios Diagnostyka. We wszystkich spółkach PZU Zdrowie chce objąć 100% udziałów.

Dobre perspektywy dla diagnostyki obrazowej

Tomma Diagnostyka Obrazowa jest jednym z największych świadczeniodawców w segmencie badań diagnostyki obrazowej. Obecnie prowadzi pracownie diagnostyczne w 32 lokalizacjach. Segment jest perspektywiczny. Według danych PMR, w latach 2018-2023 średnioroczna stopa wzrostu (CAGR) może wynieść blisko 6%. Warto jednak podkreślić, że segment badań kosztochłonnych, takich jak rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa i badania medycyny nuklearnej, jest silnie uzależniony od finansowania NFZ.

Czynnikiem rozwoju rynku są jednak również wydatki prywatne, zarówno FFS, jak i w ramach abonamentów medycznych i dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. W tym segmencie wzrost będzie napędzany przez silną konsumpcję gospodarstw domowych, wspieraną przez dobrą sytuację na rynku pracy.

Jak wynika z informacji Pulsu Biznesu, PZU przedstawi więcej szczegółów odnośnie tej transakcji w przyszłym tygodniu, podczas prezentacji wyników kwartalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecamy

Share This