Raport Medicover: Co dziesiąty mężczyzna nie bada się profilaktycznie

Ten post dostępny jest także w języku: English

Zrealizowany na zlecenie Szpitala Medicover raport odnośnie profilaktyki zdrowotnej Polaków przynosi alarmujące dane dotyczące współczesnych mężczyzn. Co czwarty z nich uważa, że badania profilaktyczne są zbędne. Jeden na dziesięciu w ogóle nie wykonuje takich badań.

Mężczyzna idzie do lekarza dopiero jak musi

Kobiety częściej niż mężczyźni odwiedzają lekarzy i wykonują badania kontrolne. Potwierdzają to również wyniki raportu przeprowadzonego na zlecenie Medicover. Wynika z niego, że aż 61% kobiet odbyło wizytę u lekarza specjalisty w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Mężczyzn który odwiedzili lekarza w tym okresie było blisko o połowę mniej (35%). W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy przynajmniej raz na wizycie kontrolnej pojawiło się 75% kobiet i 65% mężczyzn.

Mężczyzn trudniej niż kobiety jest skłonić do wizyt u lekarza. Najczęściej zmuszają ich do tego sytuacje awaryjne i zagrożenie zdrowia lub nawet życia, takie jak nadciśnienie tętnicze, ostre bóle żołądka lub bóle w okolicy mostka. Ogółem, tylko nieco ponad jedna trzecia wykonuje badania raz na pół roku. Jednocześnie, co dziesiąty wykonuje rutynowe badania co 2 lata, ale ponad 20% – rzadziej niż co 24 miesiąca. Około 10% mężczyzn w ogóle zaniedbuje profilaktykę.

Panowie boją się zawału serca i otyłości

Mężczyźni najbardziej obawiają się chorób układu sercowo-naczyniowego: zawału serca (29%) oraz nadciśnienia tętniczego (27%). Teoria nie idzie jednak w parze z praktyką. W ciągu ostatniego roku kardiologa odwiedził bowiem tylko co czwarty ankietowany. Co piąty mężczyzna boi się otyłości, ale tylko co dziesiąty odwiedził w związku z tym lekarza w ciągu ostatniego roku. Nie może być inaczej, skoro mężczyźni nie są świadomi, który lekarz specjalizuje się w leczeniu otyłości. Pojęcie bariatry jest znane tylko 16% z nich (w porównaniu do 28% kobiet). Urologa w ciągu ostatniego roku odwiedziło 13% panów.

Ogółem, pacjenci nie wykonują badań profilaktycznych głównie z powodu zbyt dużych kolejek w przychodniach, braku skierowania lub braku czasu. Jednocześnie, ponad 40% badanych mężczyzn przyznało, że zdecydowałoby się na badania, gdyby istniała możliwość wykonania ich w krótkim czasie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *