Raport PMR i UFG: Rynek robotyki chirurgicznej wzrośnie o 50%

robot da vinci

Ten post dostępny jest także w języku: English

Jak wynika z raportu PMR i Upper Finance Group, rynek robotyki chirurgicznej w Polsce wzrośnie w latach 2019-2023 z 92 mln zł do prawie 500 mln zł, co oznacza, że średnioroczny wzrost wartości (CAGR) tego segmentu wyniesie aż 50%. Wartość ta obejmuje nie tylko całkowitą kwotę sprzedaży robotów – dodatkowo uwzględniony jest zakup narzędzi i jednorazowych materiałów potrzebnych do wykonania procedury, serwisów, jak również wartość samych świadczeń medycznych.

Rynek przekroczy 450 mln zł w 2023 r.

Tak wysoka dynamika wynika nie tylko z trendu zakupu nowych aparatów przez jednostki w Polsce, ale również ze wzrostu efektywności i zastosowań per aparat. Szacujemy, że efektywność aparatów wzrośnie przynajmniej dwukrotnie w analizowanym okresie. Wiąże się to m.in. z coraz większą świadomością tej technologii wśród specjalistów i pacjentów.

Również sam producent wciąż udoskonala i rozwija to narzędzie. Szybki wzrost to również wynik niskiej penetracji rynku. Przykładowo, w Stanach Zjednoczonych chirurgia robotyczna ma nawet 98% penetracji w procedurach urologicznych – w naszym kraju zakres ten, mimo oczywistych korzyści, wciąż jest niewielki.

Czy będzie finansowanie chirurgii robotycznej przez NFZ?

Warto zaznaczyć, że dynamika rynku byłaby jeszcze wyższa w razie wprowadzenia osobnego programu finansowania tych procedur przez NFZ. Ministerstwo Zdrowia zapowiadało takie zmiany, jednak w chwili opracowania obecnego raportu moment zrealizowania tych obietnic był trudny do przewidzenia. Spodziewamy się jednak, że taki ruch jest nieunikniony ze względu na korzyści, jakie daje ta metoda.Badanie, przeprowadzone przez PMR i Upper Finance, zostało zrealizowane wśród przedstawicieli placówek pracujących na autoryzowanych systemach robotycznych, czyli w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu, NZOZ Szpital Mazovia – Specjalistycznym Szpitalu Urologicznym, Wojewódzkim Centrum Onkologii w Poznaniu, Szpitalu Medicover w Warszawie, Szpitalu na Klinach w Krakowie oraz w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach.

Raport „Rynek robotyki chirurgicznej w Polsce 2019. Prognozy na lata 2020-2023” można bezpłatnie pobrać tutaj.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *