Raport PMR: Sprzedaż internetowa OTC rośnie o jedną piątą

ecommerce zakupy internet karta kredytowa

Ten post dostępny jest także w języku: English

Według danych przedstawionych w najnowszym raporcie PMR, sprzedaż produktów OTC (leków bez recepty, suplementów diety i dermokosmetyków) przez internet wyniosła już prawie 1,3 mld zł w 2018 r. Analiza obejmuje sprzedaż zarówno apteki internetowe, jak i sklepy prowadzące działalność w sieci.

Do 2024 r. wartość sprzedaży produktów OTC w internecie podwoi się

Według szacunków przedstawionych w raporcie sprzedaż leków, suplementów diety i dermokosmetyków w aptekach internetowych oraz suplementów i dermokosmetyków w sklepach internetowych rosła w ostatnich dwóch latach o jedną piątą rocznie. W wyniku tego rynek osiągnął już wartość prawie 1,3 mld zł. W kolejnych latach dynamika będzie stopniowo wyhamowywać, przede wszystkim ze względu na nasycanie się segmentu. Pomimo tego, wartość rynku z 2018 r. będzie ponad dwa razy większa do 2024 r.

Pozytywnie na rynek wpływać będzie optymalizacja witryn i procedur zakupu, wzrost dostępu do smartfonów, tendencja Polaków do oszczędzania (wzrost dochodów rozporządzalnych nie jest na tyle wysoki, aby nastąpiła zmiana zachowań w tym zakresie), jak również wzrost zainteresowania i używania kanału online w najstarszej grupie wiekowej Polaków. Zmiany w zachowaniach Polaków np. zwiększająca się liczba osób uprawiających sport pozytywnie wpłyną na sprzedaż odżywek, dla których ważnym kanałem dystrybucji jest internet.

Czynniki ekonomiczne napędzą wzrost rynku

Wysoka dynamika konsumpcji gospodarstw domowych, dobra sytuacja na rynku pracy oraz wzrost dochodu rozporządzalnego (na który dodatkowo wpływa program Rodzina 500+) również przyczynią się do znacznego zwiększenia wartości rynku aptek i sklepów internetowych w Polsce. Jednocześnie, w horyzoncie prognozy spodziewane jest stopniowe spowolnienie tempa wzrostu konsumpcji i płac, ustabilizowanie się bezrobocia oraz spadek populacji i liczby osób zatrudnionych, przez co tempo wzrostu wartości rynku również spowolni.

Więcej na temat tego rynku w najnowszym raporcie PMR: Handel internetowy produktami OTC w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *