Raport PMR: W 2024 r. wydamy na stomatologię prawie 16 mld zł

szczoteczka pasta

Ten post dostępny jest także w języku: English

Według szacunków PMR, w 2018 r. rynek usług stomatologicznych w Polsce osiągnął wartość 10,5 mld zł, po wzroście pod względem wartości o 8% w porównaniu do roku 2017. PMR prognozuje, że w latach 2019-2024 wartość rynku będzie rosła w tempie około 7% rocznie, w wyniku czego w 2024 r. wydamy na usługi stomatologiczne 15,6 mld zł.

Problemy kadrowe ograniczają rynek

Wzrost rynku usług stomatologicznych w 2018 r. był nieco słabszy niż w roku 2017, co wynikało w dużej mierze z niższych niż zakładano pierwotnie nakładów na publiczną opiekę zdrowotną w zakresie stomatologii. Ostatecznie ich dynamika wyniosła 0%, zamiast prognozowanych wcześniej przez NFZ 3%. Czynnikiem ograniczającym wzrost były również rosnące problemy z kadrą medyczną i wydłużające się kolejki oczekujących na usługi – również w segmencie prywatnym.

Rynek usług stomatologicznych rośnie dzięki wydatkom prywatnym

Ze względu na stagnację wydatków publicznych na stomatologię, wzrost wartości rynku odbył się zatem w całości w segmencie prywatnym, który rozwijał swoją ofertę oraz i wspierany był rosnącym zainteresowaniem Polaków takimi usługami. Popyt wspierany był przez dobrą sytuację makroekonomiczną (dalsze przyspieszenie wzrostu PKB w ujęciu realnym do 5,1%), co jest kluczowe w przypadku usług stomatologicznych.

Rynek stomatologiczny w 2018 r. konsolidował się, co jest objawem dobrej sytuacji w sektorze. W analizowanym okresie nie wpłynęło to na erozję cen. Wskaźnik CPI osiągnął najwyższy poziom wśród usług medycznych – 4% i był dużo wyższy niż CPI dla całej gospodarki.

struktura rynku uslug stomatologicznych PMR

Więcej informacji w najnowszym raporcie PMR: „Rynek usług stomatologicznych w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024”.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *