Rusza program leczenia otyłości KOS-BAR

Leczenie otyłości w Polsce

Ten post dostępny jest także w języku: English

Pilotażowy program KOS-BAR przeznaczony jest dla pacjentów zmagających się z otyłością olbrzymią i będzie realizowany w 15 ośrodkach w Polsce. Dzięki niemu pacjenci będą mieli szansę na otrzymanie kompleksowej opieki medycznej pod okiem lekarzy specjalistów mających doświadczenie w chirurgii bariatrycznej i metabolicznej.

Rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad pacjentami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej KOS-BAR weszło w życie 4 września 2021 r. Za realizację programu odpowiadać będzie 15 ośrodków, z których większość to placówki publiczne. Jednym z ośrodków jest również Regionalne Centrum Zdrowia w Lubinie, które należy do Grupy EMC.

Placówki, które zostały wybrane do programu, musiały spełnić kilka kryteriów. Warunkiem było wykonanie w danej placówce w 2019 roku co najmniej 130 zabiegów chirurgicznego leczenia otyłości. Co ważne, zabiegi miały być wykonywane co najmniej dwoma technikami.

W ośrodkach pacjenci będą mogli skorzystać z doświadczenia lekarzy w dziedzinie chirurgii bariatrycznej i metabolicznej. Program obejmuje diagnozę, opiekę przedoperacyjną, indywidualny plan leczenia, kwalifikacje do operacji bariatrycznej i leczenie zabiegowe, a także trwające 12 miesięcy monitorowanie stanu pacjenta po zabiegu. Projekt zakłada, że pierwsza konsultacja powinna mieć miejsce do 30 dni od włączenia pacjenta do programu. Osoby zakwalifikowane do KOS-BAR otrzymają wsparcie kliniczne i psychologiczne, a model opieki dodatkowo obejmie konsultacje z psychologiem i dietetykiem. Wielospecjalistyczny zespół będzie nadzorował cykl leczenia pacjenta, aby zagwarantować bezpieczeństwo w czasie procesu utraty masy ciała zarówno we wczesnym, jak i odległym okresie pooperacyjnym. Dzięki scentralizowanej i wielodyscyplinarnej opiece realizowanej w jednej placówce specjaliści będą mogli koordynować każdy etap leczenia oraz monitorować proces terapeutyczny.

Kto może zakwalifikować się do programu?

Według Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce jest ok. 300 tys. osób zmagających się z otyłością olbrzymią, u których wskaźnik masy ciała (BMI) wynosi powyżej 40 kg/m2. Ponad 1,5 miliona Polaków ma BMI powyżej 35 kg/m2, który wiąże się z otyłością II stopnia. Do programu KOS-BAR mogą zakwalifikować się pełnoletni pacjenci, którzy mają wskaźnik masy ciała ma poziomie przekraczającym bądź równym 40 kg/m2 lub osoby o BMI w przedziale od 35 kg/m2 do 40 kg/m2, u których chirurgiczna redukcja masy ciała może przynieść potencjalną poprawę w zakresie chorób wywołanych otyłością.

Przeciwskazaniami do wzięcia udziału w programie są m.in. choroby nowotworowe, nieuleczalne schorzenia prowadzące do wyniszczenia organizmu, zespół Cushinga, ciążę i źle kontrolowane zaburzenia psychiczne.

Program KOS-BAR ma potrwać dwa lata, a skorzystać z niego ma prawie 3 tys. osób. Planuje się, że koszt pilotażu wyniesie ponad 70 mln zł, a środki finansowe mają pochodzić z tzw. opłaty cukrowej.

Podobne wpisy

8 komentarzy

  1. Prosze o kontakt w sprawie programu dotyczącego leczenia otyłości. W żadnej placówce medycznej NFZ nikt nic nie wie o programie Kos do Państwa nie mogłam się kilkukrotnie dodzwonić pisałam meile itd Pozdrawiam Halina Monika Piechota tel 727632803 email mhp@interia.pl

    1. Dzien dobry czy wie ktoś coś więcej o kos-bar nigdzie nie ma informacji gdzie i jak mozna się zapisać

  2. Znalazłam program w internecie nie miałam pojęcia o kos bar jak podpisałam umowę to wszystkiego się dowiedziałam ,pochodzę z Poznania w stolicy Wielkopolski gdzie nie ma takiego programu i to wstyd .jest trochę pracy przy dojazdach ale polecam w 100procentach

  3. Pani Jolu , też chciałabym się dowiedzieć więcej na temat tego programu. Czy może mi Pani powiedzieć jaką umowę i z kim należy podpisać ?.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *