Anna Janiczek dla PMR: obecne prognozy rozwoju rynku prywatnej opieki medycznej są bardziej optymistyczne

Anna Janiczek

Ten post dostępny jest także w języku: English

Tempo rozwoju rynku prywatnej opieki medycznej w dużej mierze uzależnione jest od kondycji polskiej gospodarki, w szczególności sytuacji przedsiębiorstw, a także rodzin, będących konsumentami w segmencie FFS. Jak mówi w rozmowie z PMR Anna Janiczek, prezes PZU Zdrowie, obecne prognozy rozwoju rynku prywatnej opieki medycznej są bardziej optymistyczne niż jeszcze miesiąc, czy dwa temu, jeżeli chodzi o dynamikę rynku prywatnej opieki medycznej w 2020 r., to choć w drugim kwartale spowolnienie było bardzo wyraźne, widzimy ponowne zainteresowanie zakupem abonamentów i ubezpieczeń zdrowotnych.

Główne trendy i działania podjęte przez PZU Zdrowie na rynku prywatnej opieki medycznej w Polsce w 2019 r.

Rok 2019 to przede wszystkim czas umacniania się zapoczątkowanych w poprzednich latach trendów, szczególnie dynamiczna konsolidacja rynku prywatnej opieki medycznej w Polsce i duża aktywność głównych graczy. Wśród istotnych działań podjętych przez PZU Zdrowie w tym zakresie warto wymienić przejęcie Falck Centra Medyczne i Tomma Diagnostyka Obrazowa. Na uwagę zasługuje również zniesienie limitów na badania rezonansem magnetycznym i tomografii komputerowej finansowane przez NFZ w kwietniu ubiegłego roku. W efekcie czego PZU Zdrowie obserwuje wzrost wykonywania tego rodzaju badań diagnostycznych i zmniejszenie kolejek pacjentów oczekujących na te usługi.

Zauważalnie natomiast zmieniły się oczekiwania klientów co do zakresu usług medycznych w ofertach dla klienta korporacyjnego. Klienci oczekiwali przede wszystkim szerokiego zakresu opieki stomatologicznej i rehabilitacji. Dodatkowo, coraz częściej pracodawcy poszukują ofert dla byłych pracowników, którą mogliby im zaproponować w formie indywidualnej kontynuacji. Pracodawcy oczekują także od operatora medycznego pełnego wsparcia administracyjnego w zakresie obowiązków ustawowych w zakresie medycyny pracy – mówi w rozmowie z PMR Anna Janiczek, prezes PZU Zdrowie.

Nie bez znaczenia pozostaje również wdrożenie e-recepty i dynamiczny wzrost roli telemedycyny, które zaprocentowało na początku roku, gdy pandemia ograniczyła na jakiś czas dostępność wizyt stacjonarnych. W tym obszarze PZU Zdrowie uruchomiło Wirtualną Przychodnię, czyli portal, na którym pacjent może zrealizować zdalnie cały proces medyczny, od analizy objawów, przez poradę medyczną, wystawienie skierowania lub e-recepty i jej realizacji z zamówieniem leków do wybranej apteki.

Pandemia koronawirusa a świadczenia medyczne udzielane przez PZU Zdrowie

Pierwszy kwartał tego roku realizowany był w PZU Zdrowie zgodnie z założeniami. Ze względu na pandemię od połowy marca spółka odnotowała natomiast dużą konwersję wizyt stacjonarnych na wizyty telemedyczne. W okresie marzec-maj ponad połowa wszystkich zrealizowanych konsultacji PZU Zdrowie odbywała się w formie zdalnej. Szczególnie popularne były teleporady lekarzy internistów, pediatrów oraz specjalistów opiekujących się pacjentami z chorobami przewlekłymi, np. kardiologów, endokrynologów.  W czerwcu i lipcu PZU Zdrowie zaobserwowało, że udział w telekonsultacjach spadł, ponieważ pacjenci wrócili do placówek, aby realizować badania. Jednak liczba porad telemedycznych utrzymuje się na dwukrotnie większym poziomie w porównaniu do tego, który był jeszcze na początku roku.

W zakresie pakietów medycznych  nie odnotowaliśmy odpływu pacjentów. Pracownicza opieka medyczna ma ugruntowaną pozycję na rynku benefitów w Polsce, dlatego pracodawcy są skłonni ją utrzymywać kosztem ewentualnych innych świadczeń. Zdarzały się natomiast wnioski co do zmniejszenia opłat lub odroczenia zobowiązań finansowych wynikających z realizacji umowy. Każdy taki przypadek rozpatrywaliśmy indywidualnie. Stawiamy na długoterminowe relacje i chcemy wspierać naszych klientów – podkreśla prezes PZU Zdrowie.

Pandemia przyspieszyła trendy w ochronie zdrowia rozpoczęte przed jej rozpoczęciem. To przede wszystkim innowacje cyfrowe (np. cyfrowe terapie, produkty koordynowane wspomagane urządzeniami, telerehabilitacja), budowanie technologicznej podstawy dla cyfryzacji oraz inteligentne procesy nakierowane na poprawę doświadczeń klientów. Bardzo istotnym trendem będzie zaawansowana analityka danych w celu  wydobycia nowej wiedzy z bogatych magazynów danych i wykorzystanie tych informacji biznesowych oraz wsparcie biznesu algorytmami AI, np. w diagnostyce obrazowej.

Przyszłość prywatnej opieki medycznej i plany PZU Zdrowie

Zdaniem Anny Janiczek, rozwój prywatnej opieki medycznej zależy od tego, w jakiej kondycji z kryzysu wyjdą przedsiębiorstwa, które zapewniają stabilny rozwój branży. Wiele wskazuje na to, że firmy, poza ekstremalnymi przypadkami, nie będą rezygnowały z pakietów dla swoich pracowników. Ewentualne oszczędności odbywają się kosztem takich obszarów jak rozwój i szkolenia, nie zaś zdrowie pracowników. Istotna będzie także zachowania pacjentów indywidualnych – czy po okresie tymczasowej ograniczonej dostępności placówek wrócą do zaplanowanej wcześniej diagnostyki i kontynuacji procesu leczenia, czy też pandemia osłabi ich motywację w kontekście profilaktyki zdrowia.

Zmieniły się oczekiwania klientów, którzy w okresie pandemii przenieśli swoją aktywność zakupową do kanałów cyfrowych. Według Google Trends popularność haseł związanych z zdalną opieką zdrowotną w marcu 2020 była co najmniej 2 razy większa niż w roku poprzednim. W związku z tym można spodziewać się inwestycji operatorów medycznych w integrację usług online i offline, nowe domowe usługi medyczne, a także zdalne monitorowanie stanu zdrowia – powiedziała Anna Janiczek.

PZU Zdrowie dąży do umocnienia pozycji nowoczesnego i zintegrowanego operatora medycznego, posiadającego ogólnopolską sieć placówek własnych z szeroką ofertą opieki ambulatoryjnej. Aby to osiągnąć spółka planuje dalszy rozwój sieci własnej poprzez inwestycje w obszar greenfield oraz przejęcia, a także poszerzanie zakresu działalności placówek o nowe linie biznesowe.

Elastyczny produkt abonamentowy uzupełniony udogodnieniami w obsłudze pacjenta to odpowiedź na wymagania klienta korporacyjnego. Jednocześnie bardzo mocno inwestujemy w rozwój technologii, aby skutecznie odpowiadać na zwiększone zapotrzebowanie na usługi zdalne poprzez portal pacjenta mojePZU, a także w nasz kanał e-commerce, czyli Wirtualną Przychodnię – dodaje Anna Janiczek.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *