Badanie PMR: Kto kupuje odżywki dla sportowców?

szklanka koktajl hantelki

Ten post dostępny jest także w języku: English

W poprzednich latach rynek odżywek dla osób uprawiających sport w Polsce rósł dość dynamicznie. Jego rozwój wspierany był przez rozbudowę infrastruktury sportowej oraz modę na zdrowy styl życia, co przekładało się na wzrost liczby Polaków uprawiających sport. Po dobrym dla branży 2019 r., pandemia COVID-19 oraz wprowadzone w odpowiedzi na nią restrykcje przełamały pozytywny trend i w 2020 r., według szacunków PMR, rynek ten skurczył się o 5% r/r.

Stosowanie odżywek najpopularniejsze wśród…

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez PMR, najpopularniejszymi rodzajami sportu uprawianymi przez osoby stosujące odżywki dla sportowców są: jazda na rowerze, rolkach i deskorolce (46%), następnie bieganie (42%) oraz fitness, gimnastyka i aerobik (38%).

Wartość rynku odżywek dla sportowców w Polsce w 2019 r. wyniosła 325 mln zł, wynika z najnowszego raportu PMR „Rynek odżywek dla sportowców w Polsce 2020. Analiza rynku i perspektywy rozwoju”. Trwająca pandemia COVID-19 i związane z nią ograniczenia w postaci zamykania siłowni i klubów fitness miały w 2020 r., wraz z innymi ograniczeniami,  negatywny wpływ na rynek.

Dodatkowo trudny dla rynku jest również początek 2021 roku, gdyż siłownie i kluby fitness mają być nadal zamknięte, nie podano kiedy ograniczenia w ich funkcjonowaniu zostaną zniesione. Ponadto nadal nie jest pewne, kiedy zostanie zniesione ograniczenie dotyczące obiektów sportowych. Program szczepień przeciwko COVID-19 w Polsce jest realizowany, a liczba potwierdzonych dziennych zachorowań na COVID-19 powoli spada, jednak rząd nie podjął jeszcze decyzji o złagodzeniu ograniczeń, o których mowa.

Badanie zostało zrealizowane przez PMR we wrześniu 2020 roku na celowej próbie 830 dorosłych Polaków, którzy zakupili odżywki dla osób uprawiających sport w 2019 (przed pandemią koronawirusa) lub w 2020 r.

odzywki dla sportowcow

Uwagi metodologiczne:

Wartość rynku przedstawiona w raporcie PMR rozumiana jest jako wartość sprzedaży produktów prezentowanych jako odżywki dla osób aktywnych fizycznie posiadających różny status prawny np. suplementu diety lub innego środka spożywczego, np. produktów określanych wcześniej jako dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Wartość rynku dotyczy sprzedaży detalicznej w kanałach internetowych (sklepach, aptekach internetowych i na platformach sprzedażowych) i stacjonarnych (sklepach specjalistycznych z odżywkami, sklepach sportowych, sklepach w galeriach handlowych, spożywczych i w aptekach).

Więcej informacji w raporcie PMR: ,,Rynek odżywek dla osób uprawiających sport w Polsce 2020. Analiza rynku i perspektywy rozwoju.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *