Biocam upowszechni endoskopię kapsułkową?

brzuch endoskopia Biocam

Ten post dostępny jest także w języku: English

Wrocławski start-up Biocam zamierza opracować kapsułkę do badania układu pokarmowego. Firma planuje lobbować inwestorów o 1 mln euro na badania kliniczne i certyfikację w UE i USA, poinformował Puls Biznesu.

Skala stosowania endoskopii kapsułkowej

Endoskopia kapsułkowa, czyli diagnostyka przewodu pokarmowego przez połkniętą kapsułkę, która wykonuje zdjęcia, kosztuje w Polsce 2500 zł za badanie, a kwota nie podlega zwrotowi. Obecnie urządzeniem można zbadać tylko część przewodu pokarmowego.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, z którym firma Biocam współpracuje, przeprowadził zaledwie 15 takich badań w ciągu trzech lat.

Z kapsułką Biocam ma być taniej

Nowa kapsułka ma działać do ośmiu godzin i być w stanie zbadać cały przewód pokarmowy. Badania kliniczne kapsułki Biocam mają rozpocząć się pod koniec 2021 r. Firma liczy na uzyskanie pierwszego certyfikatu do końca 2022 r.

Test będzie kosztował 1000 zł. Pacjent będzie mógł połknąć kapsułkę w domu, a analizę wyników będzie wspierać chmura i platforma telemedyczna firmy MedApp , która została partnerem technologicznym projektu. Urządzenie Biocam wykorzysta również czujnik temperatury do wykrywania tkanki nowotworowej na wczesnym etapie.

Biocam planuje debiut na NewConnect w najbliższych 3-5 latach.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *