Czy pandemia przyśpieszyła konsolidację rynku stomatologicznego?

dentysta dziecko

Ten post dostępny jest także w języku: English

Dzisiaj podano do publicznej informacji, że grupa Medicover przejęła kliniki stomatologiczne działające w Mławie i Ostródzie pod marką Centrum Uśmiechu. To już kolejne przejęcie w tym segmencie podczas pandemii. Czy to oznacza, że konsolidacja rynku stomatologicznego przyśpiesza?

Nieunikniona konsolidacja rynku stomatologicznego

Grupa Medicover w ramach nabycia Centrum Uśmiechu pozyskała dwie nowe lokalizacje i wzbogaciła się łącznie o 11 gabinetów, przejmując wraz z nimi ponad trzydziestoosobowy zespół. W procesie sprzedaży właściciela klinik wspierała firma Upper Finance. Przypomnijmy, że w czasie pandemii to już kolejne przejęcie Medicover w tym segmencie, wcześniej pisaliśmy chociażby o inwestycji w gabinety stomatologiczne gdańskiej kliniki Dental Sense.

Dynamikę procesów konsolidacyjnych rynku stomatologicznego stymuluje wysoki poziom rozdrobnienia sektora. Dlatego w czasie pandemii inni gracze również są zainteresowani tym sektorem, należy tutaj wymienić grupę LUX MED i szeroko komentowane przejęcie dokonane przez fundusz Tar Heel. Nie zapomnijmy, że firmy rozwijają się również organicznie. Chociażby wczoraj grupa LUX MED uruchomiła kolejną placówkę stomatologiczną w Łodzi.

2020 r. szansą na jeszcze więcej przejęć?

Według prognoz PMR, wpływ pandemii COVID-19 na wartość rynku stomatologicznego w Polsce w 2020 r. będzie negatywny. Jak wynika z najnowszej analizy PMR, rynek, w scenariuszu gwałtownego wzrostu zachorowań jesienią, z którym mamy obecnie do czynienia, może spaść nawet o 44%, czyli z 11,3 mld zł w 2019 r. do 6,4 mld zł w 2020 r. W wyniku takiego otoczenia, część przedsiębiorstw może decydować się na zmianę właściciela i funkcjonowanie w większej grupie o bardziej ugruntowanym podłożu finansowym.

Pamiętajmy jednak, że już w 2021 r. dojdzie do odrodzenia i dynamicznego wzrostu na rynku usług stomatologicznych. Wpłynie na to przede wszystkim efekt niskiej bazy z 2020 r. oraz częściowy powrót do normalności. W wyniku tego dynamika rynku stomatologicznego w Polsce zanotuje dwucyfrową dynamikę wzrostu. Może ona osiągnąć poziom nawet 30%.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *