Kolejny punkt na mapie robotyzacji aptek szpitalnych w Polsce

robot

Ten post dostępny jest także w języku: English

Nowoczesne technologie coraz częściej wykorzystywane są w wielu dziedzinach opieki zdrowotnej. Na świecie wzrasta popularność systemów do automatycznego podawania leków. Takie rozwiązanie będzie wdrożone w województwie świętokrzyskim. Szpital im. Św. Łukasza w Końskich zamierza zainwestować w robota w swojej aptece szpitalnej.

Zalety z robotyzacji aptek

Zastosowanie robotyzacji w aptekach szpitalnych redukuje zbędne ilości leków na oddziałach szpitalnych. Światowe badania wśród europejskich, amerykańskich i kanadyjskich aptek korzystających z robotyzacji wykazały, że po instalacji tego rozwiązania doszło tam do zmniejszenia częstości pomyłek czy szans na wydanie leku potencjalnie wchodzącym w interakcje z innymi lekami o 37%, według portalu aptekaszpitalna.pl.

Ogółem, roboty apteczne eliminują pomyłki, umożliwiają automatyczną dystrybucję leków i pozwalają na ekonomiczne wykorzystanie zasobów magazynowych.

Gdzie w Polsce zastosowano takie rozwiązanie?

Robotyzacja aptek szpitalnych w Polsce należy do rzadkości. Z doniesień prasowych wynika, że funkcjonują tylko dwie takie apteki w całym kraju. Wynika to z faktu, że niewiele szpitali może sobie pozwolić na taki wydatek. Przykładowo, w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu w drugiej połowie 2019 r. zainstalowano robota aptecznego i system poczty pneumatycznej.

Ostatnio, Szpital im. Św. Łukasza w Końskich poinformował, że zamierza wdrożyć to rozwiązanie w swojej placówce.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *