Pakiet medyczny nadal pożądany

joga dziewczyna las jezioro

Ten post dostępny jest także w języku: English

Według raportu Activy „Przyszłość wellbeingu i benefitów pracowniczych” pracownicy wystawili swoim pracodawcom ocenę 3,3 na 5 za podejście do ich zdrowia i samopoczucia w czasie pandemii. Pakiet medyczny jest jednak nadal jedną z najbardziej pożądanych form benefitu dostępnych na rynku.

Równowaga psychiczna pikuje w górę

Raport Activy wskazuje, że najważniejsze potrzeby związane ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem nie zmieniły się istotnie jeśli porównamy wyniki sprzed pandemii ze wskazaniami pracowników w jej trakcie. Na uwagę zasługuje jednak odpowiedź dotycząca równowagi psychicznej, która w czasach COVID-19 zyskuje na znaczeniu – zaobserwowano tutaj wzrost o 8,5 p.p. Zdrowie psychiczne jest teraz niezwykle istotne z uwagi na długotrwały stan izolacji społecznej na co wskazują również potrzeby pojawiające się na rynku prywatnej opieki medycznej.

Jeśli popatrzymy na wskazania dotyczące najbardziej pożądanych benefitów to na pierwszym miejscu plasuje się  co prawda elastyczne podejście do miejsca i czasu pracy. Wskazało go aż 73,7% ankietowanych. Tuż za nim jest pakiet medyczny, którego posiadanie docenia 73,2% pracowników. Badanie Activy przeprowadzono na próbie 1 200 pracowników metodą CAWI w okresie od połowy lipca do połowy sierpnia 2020 r. Większość ankietowanych to przedstawiciele dużych firm.

Opieka medyczna cenioną formą benefitu

Prywatna opieka medyczna, zwłaszcza specjalistyczna, jest jedną z najbardziej pożądanych przez pracowników korzyści pozapłacowych w Polsce, co może mieć związek z nie najlepszą opinią Polaków na temat dostępu do publicznej opieki zdrowotnej. Dodatkowy pakiet opieki medycznej oferuje wielu pracodawców, jednak nie we wszystkich przypadkach oferta pracodawców pokrywa się z oczekiwaniami pracowników. Warto zaznaczyć, że prywatna opieka medyczna jest uznawana przez 89% pracowników za najatrakcyjniejszy dodatek do pensji, według badania „Confidence Index” przeprowadzonego w drugim kwartale 2019 r. przez firmę rekrutacyjną Michael Page. Tylko niespełna 8% ankietowanych przyznało wówczas, że czynnik ten nie ma znaczenia przy wyborze miejsca zatrudnienia.

Pandemia koronawirusa może zmienić sytuację na rynku pracy. Niewątpliwie zmiana rynku pracownika w rynek pracodawcy, zwłaszcza jeśli chodzi o zawody mniej specjalistyczne pozostanie z nami na dłużej. Wysokiej klasy specjaliści powinni jednak zachować standardy jakie panowały dotychczas, w tym utrzymać przysługujące im benefity.

Więcej o perspektywach rynku prywatnych pakietów zdrowotnych przeczytacie Państwo w najnowszym raporcie PMR: „Rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce 2020. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2020-2025”.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *