Podkarpacie kolejnym regionem z robotem da Vinci

da Vinci operacja

Ten post dostępny jest także w języku: English

W Szpitalu Wojewódzkim nr 1 przy ul. Chopina w Rzeszowie pod koniec maja przeprowadzono dwie pierwsze w regionie operacje przy użyciu robota chirurgicznego da Vinci. Podkarpackie Centrum Chirurgii Robotycznej to już 15 autoryzowany ośrodek wykorzystujący robota da Vinci w Polsce.

Więcej robotów da Vinci = więcej zabiegów

Liczba zabiegów chirurgicznych w Polsce wykonanych w asyście robota da Vinci dynamicznie rośnie. W I kw. 2021 r., pomimo pandemii, polskie ośrodki zrealizowały 415 zabiegów, o 57% więcej niż rok wcześniej! Co ważne, od połowy 2020 r. systematycznie zwiększa się liczba zabiegów wykonywanych w asyście robota da Vinci w placówkach publicznych.

Sprowadzony do Rzeszowa system da Vinci, produkowany przez amerykańskiego potentata Intuitive Surgical, to obecnie najbardziej zaawansowany system robotyczny na świecie. Partnerem Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej jest Grupa NEO Hospital, prowadzącej w Krakowie jeden z tego rodzaju ośrodków medycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Robotyka chirurgiczna z obiecującymi perspektywami rozwoju

Zgodnie z raportem „Rynek robotyki chirurgicznej w Polsce 2020 – Prognozy rozwoju na lata 2020-2025”, przygotowanym przez Upper Finance i PMR, liczba systemów użytkowanych przez placówki medyczne w Polsce wzrośnie do 40 na koniec 2025 r., zaś liczba procedur z jego użyciem będzie przekraczać 10 tys. w ciągu roku. Rozwojowi sprzyjają doświadczenia z okresu pandemii, która pokazała jak istotne są wartości związane z chirurgią małoinwazyjną.

Zabiegi wykonywane ze wsparciem  robota da Vinci to większa precyzja operacji, ograniczenie urazu operacyjnego, szybsze gojenie ran, mniejszy ból pooperacyjny, mniejsza utrata krwi, a przede wszystkim mniejsze ryzyko infekcji, ograniczenie powikłań oraz szybsza rekonwalescencja pacjenta.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *