Sieć aptek Gemini – czy doszło do nadużycia?

This post is also available in: English

MZ informuje, że nie doszło do wycieku informacji z systemu e-Zdrowia co do danych osobowych pacjentów z recept elektronicznych, bo zabezpieczenia systemu są odpowiednie. Resort Zdrowia w odpowiedzi na działania podjęte przez Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) wskazuje jednak, że można mówić o podejrzeniu wykorzystania danych niezgodnie z prawem przez konkretną aptekę i spółkę prowadzącą sieć aptek, do której ona należy.

Działania podjęte w sprawie ewentualnego nadużycia

W piśmie z 6 lipca do RPO, MZ informuje, że wobec otrzymanych sygnałów o stosowanej przez ww. podmioty praktyce, Centrum e-Zdrowia podjęło właściwe czynności wyjaśniające. W wyniku tych działań będzie ustalony mechanizm, na którym opiera się ta praktyka, w szczególności w kontekście przetwarzania danych osobowych pacjentów gromadzonych w Systemie e-Zdrowia (P1).

Z pisma MZ możemy wyczytać również, że istnieją wątpliwości co do legalności przedmiotowej praktyki. W związku z tym Centrum e- Zdrowia zablokowało konto apteki. Ponadto, o zaistniałej sytuacji zostały poinformowane właściwe organy ściągania.

Oświadczenie sieci aptek Gemini

Gemini Polska  wydało w tej sprawie oświadczenie, w którym opisało zasady dotyczące funkcjonowania aplikacji receptagemini.pl i współpracującej z nią apteki. Spółka podała, że wszystkie spółki pod marką Gemini działają zgodnie z obowiązującym prawem. Firma zadeklarowała również pełną współpracę z odpowiednimi organami celem wyjaśnienia wszelkich wątpliwości.

Przypomnijmy, że sprawa nabrała tempa po artykule Gazety Prawnej. Jak pisała gazeta, dane osobowe z e-recepty mogły być przetwarzane w aplikacji, udostępnianej przez sieć aptek. Warto zaznaczyć, że aplikacja służyła do rezerwowaniu leków w wybranej aptece. Według artykułu, na podstawie pobranych informacji dochodziło do profilowania pacjentów.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.