Rząd zwiększył nakłady finansowe na ochronę zdrowia

money

Ten post dostępny jest także w języku: English

Sejm przyjął nowelizacje ustawy, która pozwoli stopniowo zwiększać wydatki przeznaczone na świadczenia opieki zdrowotnej, od 6% PKB w 2023 r. aż do 7% w 2027 r. Takie zmiany pozwolą na dofinansowanie systemu ochrony zdrowia. Fundusze mają pomóc w umożliwieniu zwiększenia wynagrodzeń kadr medycznych, modernizacji infrastruktury oraz rozwoju technologii.

Dzięki nowelizacji, która wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia publikacji w Dzienniku Ustaw, służba zdrowia będzie mogła wcześniej niż dotychczas planowano otrzymać zwiększone dofinansowanie. Już w 2023 r. nakłady na ochronę zdrowia mają wynieść 6% PKB i  będą one sukcesywnie zwiększane przez kolejne cztery lata, aby w 2027 r. osiągnąć poziom 7% PKB. Przyjęte przez Sejm zmiany pozwolą na wygenerowanie dodatkowych środków, które w ciągu pięciu lat mają wynieść ok. 83 mld zł, tym samym przekraczając 215 mld zł w 2027. Ponadto, do 2027 r., system ochrony zdrowia może liczyć na wsparcie z oszczędności z budżetu państwa.

Dodatkowe wsparcie finansowe pozwoli na zapewnienie szerszego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej, co wpłynie na kolejki do badań oraz specjalistów. Nowelizacja oraz planowana przez rząd likwidacja limitów do lekarzy specjalistów ma skrócić czas oczekiwania pacjentów na wizyty. Zwiększone fundusze umożliwią również modernizację infrastruktury oraz pozwolą na transformacje w zakresie nowoczesnych technologii. Zyskać mają także pracownicy służby zdrowia, którzy mogą liczyć na zwiększenie wynagrodzeń.

Nowelizacja przewiduje również możliwość dokonania zmian w planie wydatków przez ministra zdrowia, w porozumieniu z ministrem finansów, co pozwoli na przeniesienie środków pomiędzy działami budżetu państwa. Co więcej, w nowelizacji przedłużono aż do 30 czerwca 2022 r. czas obowiązywania aktualnych wykazów świadczeniodawców, ustalonych ze względu na pandemię Covid-19.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *