Selvita: zainwestuje miliony złotych w rozwój i akwizycje

selvita logo

Ten post dostępny jest także w języku: English

Nowa strategia spółki na lata 2020-2023 zakłada trzykrotny wzrost przychodów. Zostanie to zrealizowane poprzez akwizycje oraz wzrost organiczny. Jak podkreśla Bogusław Sieczkowski, prezes Selvity, w Krakowie na własnej działce zostanie wybudowane Centrum Usług Laboratoryjnych.

Nowa strategia i planowane akwizycje

W latach 2020-2023 na inwestycje w rozwój Selvita zamierza przeznaczyć 350 mln zł. Jak podaje Bogusław Sieczkowski, prezes Selvity, pierwsze efekty tych inwestycji będą widoczne jeszcze w tym roku. Dużą część środków pochłoną akwizycje. Będzie to około 150-200 mln zł. Obecnie, firma prowadzi rozmowy w sprawie transakcji, która ma być sfinalizowana w 2020 r. Szczegóły nie są jeszcze znane. W wyniku wszystkich założonych inwestycji na lata 2020-2023 wartość rynkowa spółki ma się zwiększyć do ponad 1 mld zł.

Warto zaznaczyć, że pandemia koronawirusa spowodowała, wzrost zainteresowania firmami biotechnologicznymi w instytucjach publicznych oraz przez prywatnych inwestorów z uwagi na rozpoczęte prace nad testami diagnostycznymi, lekami oraz szczepionkami na COVID-19, zdaniem Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

Rozwój organiczny firmy Selvita

Selvita, w przeciągu najbliższych trzech lat, planuje również rozbudowę powierzchni badawczej z 4,5 do 10 tys. m kw., w tym 4 tys. m kw. to budowa Centrum Usług Laboratoryjnych w Krakowie. Podpisano już umowę przedwstępną. Wstępnie przewiduje się, że centrum będzie gotowe do użytku pod koniec 2022 r. Koszt jego budowy szacuje się na około 135 mln zł. Środki na tę inwestycję mają pochodzić z zasobów własnych, finansowania dłużnego, jak również firma będzie zabiegać o publiczne granty. Warto zaznaczyć, że dotychczas Selvita korzystała głównie z przestrzeni wynajmowanych, m.in.: w Krakowie w Jagiellońskim Centrum Innowacji oraz w Poznaniu w Wielkopolskim Centrum Zaawansowanych Technologii.

Co więcej, w latach 2020-2023 planowane jest zwiększenie zatrudnienia o 40%. Firma planuje również stworzenie platformy badań fenotypowych opartej na technologii high-content screening z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Na ten cel Selvita zdobyła dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Ponadto, spółka zamierza uaktywnić się w zakresie badań in vivo.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *