Sieć apteczna Penty błyskawicznie zdobywa rynek rumuński

Ten post dostępny jest także w języku: English

Rumuńska sieć apteczna Belladonna sprzedała około 50 aptek słowacko-czeskiej grupie inwestycyjnej Penta Investments. Przejęcie zostało zaakceptowane na początku marca przez Urząd Konkurencji w Rumunii.

Ostatnie przejęcie Penty przypieczętowało jej imponujące wejście na ten rynek i pozycję drugiej największej sieci w kraju. Co więcej, pozycja obecnego lidera, sieci aptecznej Catena, nie jest bezpieczna, biorąc pod uwagę obecne tempo rozwoju Dr. Max. Różnica pomiędzy tymi dwoma graczami to zaledwie 50 placówek.

Penta weszła na rynek rumuński dopiero w połowie 2017 r.  Zakupiła wtedy 31 aptek od spółek Fastpharm, Iezer Farm, Panpharma Med i York Farm. Następnie w 2018 r. przejęła grupę A&D Pharma wraz z drugą największą siecią aptek w Rumunii Sensiblu i placówkami Punkt. Po przejęciu aptek Belladonna, sieć apteczna liczy już prawie 700 placówek, jak wynika z szacunków PMR. Przejęte apteki nie operują jeszcze pod nazwą Dr. Max. Obecnie Penta analizuje opcje co do strategii odnośnie marki na rynku rumuńskim.

Poprzez wspomniane przejęcia Penta umocniła swoją pozycję jako lidera również w całym regionie Europy Środkowej. Według szacunków PMR, w tym regionie, rozumianym jako Polska, Rumunia, Czechy, Słowacja, Węgry i Bułgaria posiada już ponad 1 900 aptek.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *