Słowenia ogłasza koniec pandemii COVID-19

Ten post dostępny jest także w języku: English

Słowenia to pierwszy kraj w Europie, który ogłosił koniec pandemii koronawirusa. Taka deklaracja pojawiła się na czwartkowym posiedzeniu parlamentu w tym kraju.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba nowych zdiagnozowanych przypadków koronawirusa na Słowenii nie przekraczała siedmiu dziennie. Łącznie, od początku ogłoszenia pandemii dwa miesiące temu, w kraju tym zdiagnozowano blisko 1,5 tys. zakażeń, a 103 osoby zmarły. Przykładowo, na blisko 1 tys. testów przeprowadzonych 13 maja, tylko jeden dał wynik pozytywny. Słowenia liczy 2 miliony mieszkańców.

Koniec pandemii na Słowenii oznacza, że osoby przyjeżdżające do tego kraju z innych państw Unii Europejskiej nie będą musiały już przechodzić kwarantanny. Obowiązek kwarantanny zostaje natomiast utrzymany dla osób spoza UE, z wyjątkiem dyplomatów czy przewoźników cargo. Od poniedziałku 18 maja wraca również nauczanie w klasach 1-3 oraz uczniowie ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych.

Utrzymany natomiast zostaje reżim sanitarny. Nadal będzie obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych budynkach, zachowania 1,5-metrowego dystansu oraz dezynfekcji rąk.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *