Sopot: Wkrótce nowy szpital geriatryczny

senior dlonie

Ten post dostępny jest także w języku: English

Na listopad zaplanowano otwarcie Centrum Opieki Geriatrycznej w Sopocie. W placówce znajdą się między innymi poradnie specjalistyczne, oddziały dzienne oraz całodobowy oddział geriatryczny. Inwestorem jest Pomorskie Centrum Reumatologiczne im. dr Jadwigi Titz-Kosko.

Kilka lat starań o budowę szpitala

Opieka senioralna jest jednym z największych wyzwań przed jakimi stoi obecny system ochrony zdrowia. Dlatego też od kilku już lat władze Sopotu wraz z dyrekcją Pomorskiego Centrum Reumatologicznego zabiegały o pozyskanie środków na budowę i wyposażenie szpitala geriatrycznego. Budowa placówki rozpoczęła się w 2017 r. i obecnie jest już na finiszu.

Warto podkreślić, że placówka powstała poprzez rozbudowę obecnej infrastruktury. Do budynku przy ul. 23 marca, gdzie obecnie znajduje się oddział rehabilitacji dziecięcej, dobudowane zostały dwa skrzydła. Pomieszczą one poradnie specjalistyczne (geriatryczne i psychogeriatryczne), rehabilitację, diagnostykę, a także oddziały dzienne i stacjonarne.

Oddział geriatryczny od stycznia

Oddział rehabilitacji dziennej w placówce uruchomiony został 12 lipca. Jak podaje portal naszemiasto.pl od 1 grudnia ruszy poradnia geriatryczna, a od połowy miesiąca – poradnia psychogeriatryczna. Oddział geriatryczny, liczący 40 łóżek, ma przyjąć pierwszych pacjentów od stycznia 2020 r., w związku z oczekiwaniem na kontrakt z NFZ.

Wartość inwestycji wyniosła ponad 30 mln zł. Według wstępnych założeń, miało to być 28 mln zł, z czego 19 mln zł miało pochodzić z UE, a 7,6 mln zł – z budżetu miasta. Koszty jednak wzrosły, bo budynek rehabilitacji dziecięcej został niemal całkowicie rozebrany, a do nowej inwestycji wykorzystano zaledwie jego część. Budowę udało się dokończyć dzięki dokapitalizowaniu Pomorskiego Centrum Reumatologicznego przez miasto, a także dodatkowemu wsparciu z UE.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *