Sprzedaż suplementów diety w 2020 r. wzrosła tylko w kilku kategoriach

tabletki widelec

Ten post dostępny jest także w języku: English

W 2020 r. różnica w dynamikach pomiędzy lekami i suplementami diety była dość duża, co wynikało w naszej opinii z faktu wybuchu pandemii koronawirusa. W jej efekcie, pacjenci chętnie wykupywali leki przeciwbólowe i przeciwwirusowe, a w przypadku suplementów diety skupili się raczej na tańszych witaminach, jednocześnie rezygnując z droższych suplementów diety np. na stawy, skórę, włosy i paznokcie.

 

Poprawa sytuacji ekonomicznej w kolejnych latach będzie sprzyjać rozwojowi rynku suplementów diety

Jak wynika z naszego badania, leki OTC kupowali z równą intensywnością pacjenci z różnych grup demograficznych; średnie wydatki na nie również wzrosły, czego nie można powiedzieć o suplementach diety – sprzedaż suplementów diety tylko w kilku kategoriach wzrosła (np. odporność, witamina D i C), natomiast w większości kategorii była ona niższa niż w 2019 r.

W kolejnych latach rozwojowi suplementów diety sprzyjać będzie poprawa sytuacji ekonomicznej. Kryzys minie i Polacy znowu będą mogli pozwolić sobie na droższe produkty, nie tylko takie pierwszej potrzeby. A do nich należą suplementy diety – są na rynku i takie, których opakowanie kosztuje kilkaset zł. Z kolei otwarcie siłowni, zezwolenie na organizację wydarzeń sportowych, ogólnie powrót do aktywności fizycznej wpłynie na odrodzenie rynku odżywek dla osób aktywnych fizycznie.

Czynnikiem stymulującym sprzedaż będzie również rosnący trend dbałości Polaków o zdrowie, a także wzrost skali pewnych problemów zdrowotnych na skutek pandemii (np. otyłości), jak również zwiększenie się zachorowalności na skutek zaniedbań w badaniach diagnostycznych i wizytach lekarskich w czasie pandemii np. układu krążenia (suplementy na wsparcie funkcji tego układu).

Według najnowszych prognoz PMR, w 2021 r. możemy spodziewać się wzrostu tego rynku w segmencie aptecznym, który stanowi większość rynku, o 6,5%, do wartości 4,4 mld zł w cenach końcowych (suplementy diety i dietetyczne środki spożywcze).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *