Sprzedaż wysyłkowa leków Rx dopiero od lipca

Ten post dostępny jest także w języku: English

Od lipca 2019 r., a nie od stycznia, jak pierwotnie zakładano, zostanie wprowadzona sprzedaż wysyłkowa leków na receptę (Rx) dla osób niepełnosprawnych, informuje Rynek Zdrowia.

Sprzedaż leków Rx przez internet została dopuszczono w lipcu 2018 r. Stało się to za sprawą nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Znalazł się w niej zapis zmieniający art 68 ust. 3a ustawy Prawo farmaceutyczne. Dopuścił on sprzedaż wysyłkową produktów leczniczych przez apteki i punkty apteczne również w zakresie leków Rx. Warunkiem jest wystawienie recepty w formie elektronicznej. Dodatkowo, produkty mogą być przepisane wyłącznie osobie posiadającej orzeczenie o niepełnosprawności.

Szczegóły dotyczące wysyłkowej sprzedaży leków Rx znajdą się natomiast w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Ma ono określić m.in. sposób dostarczania leków oraz warunki lokalowe dla aptek i punktów aptecznych. Dodatkowo, w rozporządzeniu znajdzie się również wykaz leków Rx, w przypadku których sprzedaż wysyłkowa nie będzie możliwa (np. leki psychotropowe).

Pierwotnie art 68 ust. 3 miał wejść w życie 1 stycznia 2019 r. Ustawa z dnia 6 grudnia 2018 roku o zmianie niektórych ustaw w związku z e-skierowaniem oraz listami oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej zmieniono jednak ten termin na 1 lipca 2019 r.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *