Stada przejmie Walmark

walmark logo

Ten post dostępny jest także w języku: English

Mid Europa Partners (MEP), fundusz private equity, poinformował o sprzedaży spółki Walmark, jednego z czołowych producentów suplementów diety w Europie Środkowo-Wschodniej. Nabywcą jest Stada, ale transakcja musi jeszcze zostać zatwierdzona przez urzędy anymonopolowe.

Finalizacja transakcji w 2020 r.

Przejęcie Walmark wpisuje się w strategię Stada. Spółka chce bowiem zostać liderem na rynku w dwóch filarach: produktach generycznych oraz markowych produktach bez recepty. Walmark wzmoci pozycję Stada w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, ale firma będzie szukać na produktów czeskiego wytwórcy również nowych rynków zbytu.

Wartość transakcji nie została ujawniona. Strony spodziewają się, że zostanie finalizowana w I kwartale 2020 r., po uzyskaniu zgody urzędów antymonopolowych. Walmark był w portoflio Mid Europa Partners od grudnia 2012 r., kiedy to fundusz kupił 50% udziału. W lutym 2016 r. MEP zwiększył udział w spółce do 100%, po wykupie akcji od rodziny Walachów.

Walmark: prawie 30 lat na rynku

Spółka Walmark powstała w 1990 r. Pochodzi z Czech, a swoją działalność koncentruje na rejonie Europy Środkowo-Wschodniej. Działa przede wszystkim na Słowacji, w Polsce, Bułgarii, Rumunii, na Węgrzech oraz w republikach bałtyckich (Litwa, Łotwa, Estonia).

Eksportuje również produkty do około 40 państw, w tym na Bliski Wschód, do Azji Południowo-Wschodniej i Środkowej oraz do krajów bałkańskich. Łącznie posiada 950 produktów w portfolio, które są dostępne na 49 rynkach.

Czołowymi produktami spółki w Polsce są Omega 3-6-9, Sinulan, Pneumolan i Urinal.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *