Część zaszczepionych straci ważny certyfikat covidowy ?

Część zaszczepionych straci ważny certyfikat covidowy ?

Ten post dostępny jest także w języku: English

Od 1 lutego 2022 r. ważność unijnych certyfikatów covidowych wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, po dawce przypominającej i dawce uzupełniającej zostanie obniżona do 270 dni – wynika z komunikatu prasowego Ministerstwa Zdrowia. Oznacza to, że każdy, kto ukończył podstawowy cykl szczepień w pierwszych czterech miesiącach 2021 roku, nie będzie miał ważnego świadectwa, jeśli nie otrzyma kolejnej dawki. Zmienione zalecenia zostały stworzone w oparciu o stanowisko Rady Medycznej.

Zmiany dotyczą również ważności zaświadczeń UCC dla dawki przypominającej podawanej osobom zaszczepionym, które zrealizowały podstawowy schemat szczepienia COVID-19 w celu poprawy, utrwalenia i przedłużenia ochrony po szczepieniu oraz dodatkowej dawki przypominającej podawanej po 28 dniach pacjentom z obniżoną odpornością, u których odpowiedź immunologiczna na szczepienie mogła być niewystarczająca.

Procedura wydawania UCC na okres 360 dni od daty podania dodatkowej dawki przypominającej rozpoczęła się 31 grudnia 2021 r., podało ministerstwo. Ważność zaświadczeń zostanie skrócona do 270 dni od daty uodpornienia dawką przypominającą od 1 lutego 2022 r. Skróceniu ulegnie również termin ważności dawki przypominającej – do 270 dni od daty szczepienia dawką przypominającą

Celem wprowadzenia unijnych certyfikatów covidowych, według ministerstwa, jest ułatwienie swobodnego przemieszczania się na terenie Unii Europejskiej. Decyzja ministerstwa jest następstwem ogłoszenia przez Komisję Europejską 21 grudnia, że unijny cyfrowy certyfikat uodpornienia COVID-19 będzie ważny przez 270 dni od daty pełnego szczepienia.

Certyfikat można pobrać i mieć przy sobie na smartfonie w aplikacji Moje IKP po zalogowaniu się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Osoby, które otrzymały dodatkową dawkę szczepionki, mogą również uzyskać papierową kopię UCC od lekarza rodzinnego lub w placówce zajmującej się szczepieniami. W takich przypadkach pacjent powinien uzyskać pomoc i otrzymać wydrukowany UCC w punkcie szczepień.

Podobne wpisy