Szpital Geo Medical zawiesił działalność

geo medical szpital

Ten post dostępny jest także w języku: English

Pod koniec lipca prywatny szpital Geo Medical z Katowic zawiesił działalność. Placówka poinformowała NFZ o nagłym braku możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych.

Inwestycja w szpital za 150 mln zł

Szpital Geo Medical rozpoczął działalność we wrześniu 2017 r. Miał być częścią większego kompleksu, który oprócz szpitala miał obejmować również centrum diagnostyczno-terapeutyczne oraz hotel. Wartość całej inwestycji miała wynieść ponad 260 mln zł, z czego w budowę i wyposażenie szpitala zostało zainwestowane 150 mln zł. Inwestorem był Adam Zaremba-Śmietański, krakowski biznesmen.

Nowocześnie wyposażona placówka od początku działalności borykała się jednak z problemami finansowymi. Nie znalazła się w tzw. sieci szpitali i musiała ubiegać się o finansowanie podczas konkursów (problemy z finansowaniem NFZ to powszechna bolączka większości prywatnych szpitali, według badania PMR). W 2019 r. kontrakt wzrósł co prawda do 6,1 mln zł, w porównaniu do 4,2 mln zł rok wcześniej, ale obejmował tylko leczenie szpitalne z zakresu urologii i chirurgii plastycznej oraz niektóre badania diagnostyczne. W 2018 r. strata netto GeoMedical Sp. z o.o. wyniosła już 9,5 mln zł.

W połowie sierpnia nowy zarząd GeoMedical

Jak informuje PAP, w marcu 2019 r. została powołana spółka SanGeoMedical, która stała się większościowym udziałowcem GeoMedical. Miało to zapewnić optymalizację działalności i rozwój szpitala w segmencie usług komercyjnych. Tak się jednak nie stało. Dodatkowo, w połowie lipca rezygnację złożył wiceprezes zarządu GeoMedical. W związku z zapisami o umowy spółki o łącznej reprezentacji, zarząd spółki nie mógł funkcjonować. W związku z tym, do złożenia rezygnacji z pełnionej funkcji została również zmuszona prezes Ewa Foltańska-Dubiel. Na 13 sierpnia zostało zwołane zgromadzenie wspólników, celem powołania nowego zarządu.

W ciągu blisko dwóch lat działalności w szpitalu wykonano ponad 2 tys. operacji i zabiegów i 1,7 tys. badań diagnostycznych. Z usług poradni specjalistycznych skorzystało 9,1 tys. pacjentów. Według danych PMR, placówka liczy około 100 łóżek. W momencie poinformowania o zawieszeniu działalności, w placówce nie przebywali żadni pacjenci.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *