Szpital na Klinach: Siódmy w Polsce robot da Vinci

Ten post dostępny jest także w języku: English

W czwartek 4 kwietnia nastąpiło oficjalne otwarcie Centrum Chirurgii Robotycznej w Szpitalu na Klinach w Krakowie. Zainstalowany tam robot da Vinci to siódma taka maszyna w kraju, ale pierwsza w Polsce południowo-wschodniej.

Roboty medyczne to jedno z największych osiągnięć naukowych współczesnej chirurgii. Mogą być stosowane w chirurgii ogólnej, urologii oraz ginekologii. Operacje wykonywane z ich udziałem zwiększają bezpieczeństwo pacjentów, a także redukują ryzyko ludzkich błędów i powikłań. Do tej pory, na świecie zainstalowano blisko 5 tys. urządzeń da Vinci, a z użyciem systemu wykonano już ponad 6 mln operacji. Według szacunków podanych przez Neo Hospital, w 2019 r. liczba operacji wyniesie 1,25 mln.

Krakowski szpital jest pierwszym w Polsce prywatnym ośrodkiem, który wykorzysta robota także w zabiegach ginekologicznych, w tym m.in. operacjach macicy. – W przyszłości chcemy zbudować program rozwoju umiejętności i upowszechnienia technik robotycznych dla szerszego grona kadry medycznej w Polsce – mówi Joanna Szyman, prezes zarządu Grupy Neo Hospital.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu był pierwszym szpitalem w Polsce, który zainstalował da Vinci. Jak informowaliśmy wcześniej, Szpital Mazovia był natomiast pionierem systemu w sektorze prywatnym.  Obecnie w Warszawie posiada go również Szpital Medicover. Oprócz tego, da Vinci zainstalowany jest w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Toruniu, Wojewódzkim Centrum Onkologii w Poznaniu oraz Wojewódzkim Szpitalu w Białymstoku. W grudniu 2018 r. Szpital Uniwersytecki UJ w Krakowie kupił natomiast robota chirurgicznego Senhance marki TransEnterix.

Szpital na Klinach rozpoczął działalność w listopadzie 2018 r. Należy do Grupy Neo Hospital. Od tego czasu z usług szpitala skorzystało około 1,5 tys. pacjentów. Jedną dziesiątą stanowiły osoby z zagranicy. W 2019 r. szpital na inwestycje przeznaczył już 11,5 mln zł.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *