Szpital w Rykach chce wznowić działalność

Ten post dostępny jest także w języku: English

Wznowienie działalności Szpitala Powiatowego w Rykach jest trudniejsze, niż zakładano. Jak już informowaliśmy, placówka zaprzestała działalności od 1 listopada 2018 r. Powodem były problemy finansowe jej operatora – firmy AMG Centrum Medyczne. Wynikały one z utraty części kontraktu NFZ oraz z innych zobowiązań.

Jak informuje Dziennik Wschodni, szpitalem zarządza obecnie spółka. Utworzyło ją starostwo. By placówka wznowiła działalność, konieczny jest jednak kompleksowy remont budynku i modernizacja sprzętu medycznego. Zdaniem prezesa spółki, Ireneusza Jacha, cytowanego przez gazetę, w czasie, gdy szpitalem zarządzała poprzednia firma wszystko uległo degradacji.

Obecnie w budynku prowadzona jest m.in. wymiana instalacji elektrycznej, modernizacja instalacji przeciwpożarowej oraz dopasowanie sal operacyjnych do standardów leczenia. Konieczna jest także informatyzacja szpitala.

Spółka planuje w pierwszej kolejności uruchomić izbę przyjęć oraz oddział wewnętrzny, według informacji ujawnionych Dziennikowi Wschodniemu.  Obecnie nie jest jednak wiadomo, kiedy będzie to możliwe. Później szpital w Rykach będzie zabiegać również o odzyskanie kontraktu z NFZ.

Według danych PMR, w październiku 2018 r. w Polce działało blisko 1 090 szpitali liczących powyżej 5 łóżek. Placówki niepubliczne z udziałem Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, czyli takie jak Szpital w Rykach, stanowiły 16% z nich. W województwie lubelskim, gdzie mieści się placówka, ogółem działa ponad 20 szpitali. Do tej pory tylko dwa z nich były spółką prowadzoną przez jednostkę samorządu terytorialnego.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *