Szpitale publiczne budują na potęgę

projekt budynku olowek linijka

Ten post dostępny jest także w języku: English

Trwa boom budowlany w segmencie szpitali publicznych. Inwestycje ogłosiły ostatnio między innymi Beskidzkie Centrum Onkologii w Bielsku-Białej oraz Szpital Miejski w Gliwicach. Łączna wartość inwestycji placówek publicznych jest liczona w miliardach złotych.

Bielsko-Biała stawia na onkologię

Na początku sierpnia podpisano umowę z wykonawcą rozbudowy części onkologicznej Beskidzkiego Centrum Onkologii – Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II. Wartość umowy opiewa na 104 mln zł, bez kosztów wyposażenia. Jak ocenia dyrektor placówki, te mogą wynieść kolejne 50 mln zł.

Inwestycja obejmować będzie budowę przy istniejącym szpitalu onkologicznym pięciokondygnacyjnego budynku. Zlokalizowane w nim będą między innymi oddział leczenia terapią izotopową oraz cztery sale operacyjne. Dwa piętra będą dedykowane celom diagnostyczno-terapeutycznym. Liczba łóżek w placówce nie zmieni się jednak i będzie wynosić 73. Otwarcie nowego budynku szpitala zaplanowane jest na 2022 r.

Gliwice: Budowa szpitala zamiast modernizacji

Do 2024 r. ma być gotowy nowy budynek Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. Pierwotnie w planach była budowa sześciopiętrowego pawilonu przy ul. Kościuszki, gdzie przeniesiono by również oddziały ze starego budynku przy ul. Zygmunta Starego (szpital działa obecnie w tych dwóch lokalizacjach). To jednak nie rozwiązałoby problemu, gdyż stare budynki przy ul. Kościuszki wciąż wymagałyby remontów i nie spełniałyby wymogów MZ.

Dlatego też przed rokiem pojawił się pomysł budowy nowego budynku szpitala w nowej lokalizacji. Mieścić się on będzie na skrzyżowaniu ulic Kujawskiej i Ceglarskiej. Placówka liczyć będzie 313 łóżek na 12 oddział. W szpitalu znajdą się również dwa oddziały ratunkowe (osobne dla dorosłych i dzieci) oraz lądowisko dla helikopterów. Szpital ma być gotowy do 2024 r. Wartość inwestycji może wynieść, według szacunków Gazety Wyborczej, nawet około pół miliarda zł.

Inwestycje również w Krakowie, Rzeszowie, Warszawie i Zielonej Górze

Plany inwestycyjne publicznych szpitali są jednak znacznie szersze. Około 1,2 mld kosztować będzie budowa nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Placówka będzie liczyła 925 łóżek na 31 oddziałach. Znajdą się w niej również 24 sale operacyjne oraz lądowisko dla helikopterów. Szpital ma przyjąć pierwszych pacjentów na przełomie 2019 i 2020 r.

W Warszawie dobiega również końca budowa Szpitala Południowego. Placówka będzie liczyć 309 łóżek na 7 oddziałach. Miasto przeznaczyło na jego budowę 400 mln zł. Zielona Góra buduje Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Wartość inwestycji to 112 mln zł, a pierwsi pacjenci mogą być przyjęci do placówki na początku 2021 r.

W Świlczy pod Rzeszowem może natomiast powstać szpital uniwersytecki. Inwestycję, wartą 500 mln zł, rozważa Uniwersytet Rzeszowski, który od kilku lat prowadzi wydział lekarski. Więcej o tym pisaliśmy tutaj.

Więcej informacji na temat szpitali publicznych i ich planów rozwojowych można znaleźć w raporcie PMR: Rynek szpitali publicznych i niepublicznych w Polsce 2019. Plany inwestycyjne i analiza porównawcza województw.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *