Szwedzka firma Prev. ułatwi Polkom dostęp do antykoncepcji

Antykoncepcja

Ten post dostępny jest także w języku: English

Szwedzki startup, który oferuje aplikację, dzięki której użytkowniczki mogą otrzymywać środki antykoncepcyjne, rozszerza swoją działalność i wchodzi do Polski. Obecnie jedynie 35,2% kobiet w Polsce ma regularny dostęp do środków antykoncepcyjnych, ale dzięki rozwiązaniu Prev. te liczby mogą wkrótce ulec zmianie. Teraz wystarczy jedynie aplikacja na telefon, by skonsultować się z lekarzem i po otrzymaniu recepty zamówić pigułki antykoncepcyjne.

Jak wynika z raportu European Contraception Policy Atlas 2020, jedynie 35,2% kobiet ma dostęp do antykoncepcji w Polsce i jest to najgorszy wynik w całej Unii Europejskiej. Ponadto Polska w ciągu ostatnich czterech lat jako jedyny kraj zwiększyła restrykcje dotyczące antykoncepcji, wprowadzając wymóg recepty na środki antykoncepcji awaryjnej, dodatkowo utrudniając do niej dostęp. Jak komentuje prezeska fundacji Centrum Praw Kobiet, chociaż ograniczony dostęp do antykoncepcji w Polsce ma głównie wymiar ekonomiczny, dotyczy on zarówno kobiet o niskich, jak i średnich dochodach, które muszą również zmagać się z uwarunkowaniami medycznymi, społecznymi, a także religijnymi.

Aplikacja Prev. powstała z inicjatywy Hannesa Lewné’a, który swoje doświadczenie jako lekarz zdobywał pracując na Instytucie Karolinska oraz w systemie podstawowej opieki zdrowotnej w Szwecji. Aplikacja, która oferuje użytkowniczkom dostęp do lekarzy, recept oraz środków antykoncepcyjnych, działa w modelu subskrypcyjnym, dzięki czemu kobiety mogą otrzymywać nowe opakowanie tabletek, zanim skończy im się poprzednie. Takie rozwiązanie eliminuje ryzyko pozostania bez środków antykoncepcyjnych. Również w przypadku zgubienia tabletek, aplikacja oferuje możliwość dodatkowej dostawy z darmową przesyłką. Subskrypcja kosztuje 50 zł i obejmuje receptę, tabletki oraz dostawę pod wskazany adres.

Aplikacja, działająca od kwietnia w kilku krajach Unii Europejskiej, jest stale rozwijana, aby oferować użytkowniczkom najbardziej zoptymalizowaną usługę, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo medyczne. Każda pacjentka musi wypełnić szczegółową ankietę medyczną, aby na jej podstawie lekarze mogli doradzić stosowanie odpowiednich środków. Dopiero wtedy użytkowniczka otrzymuje receptę i możliwość złożenia zamówienia. Jeśli kobieta cierpi na określone schorzenia lub jest dotknięta pewnymi czynnikami ryzyka, kierowana jest do najbliższego lekarza na badania.

Ekspansja na polski rynek

Uruchomienie aplikacji w Polsce było poprzedzone licznymi testami, które miały pokazać, czy firma będzie mogła świadczyć usługi o wysokiej jakości polskim użytkownikom. Dzięki nawiązaniu współpracy z aptekami oraz po ustaleniu, że zachowanie najwyższych standardów medycznych jest możliwe, firma wprowadziła swoje usługi w Polsce.

Jak podaje Hannes Lewné, CEO Prev., firma dopiero zaczyna swoją ekspansję i rozwija bazę klientów w każdym kraju. Podkreśla, że ambicje startupu są zdecydowanie wyższe, a celem firmy jest zwiększenie dostępności, wygody i bezpieczeństwa każdej kobiety, która decyduje się na stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Dodaje również, że taki cel już został w Polsce osiągnięty, ponieważ kobiety, które korzystają z serwisu Prev. już w ciągu 2-3 dni mogą otrzymywać środki antykoncepcyjne. Do końca 2021 r. firma chce pozyskać w Polsce jak największą liczbę klientów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *