AI rozpoznaje udar mózgu w badaniach TK?

tomograf pracownia diagnostyczna

Ten post dostępny jest także w języku: English

PZU Zdrowie wdrożyło pilotażowy program do rozpoznawania udaru mózgu w badaniach tomografii komputerowej w swoich pracowniach diagnostycznych. Model AI został opracowany przez firmę BrainScan, w oparciu o dane z 40 tysięcy badań tomografii komputerowej (TK) głowy zrealizowanych w placówkach PZU Zdrowie.

Opis badania TK w kilka minut

BrainScan to polski startup, który opracował model AI do wykrywania udaru mózgu. Rozwiązanie było testowane przez lekarzy radiologów. Na tej podstawie określono zgodność opisu badań TK modułu AI na poziomie 98%. Oprogramowane oparte na algorytmach sztucznej inteligencji (AI) pozwala skrócić czas wykonania opisu, w razie wykrycia udaru, z kilku godzin do nawet kilku minut. Rozwiązanie BrainScan posiada certyfikat medyczny i w dalszym ciągu jest rozwijane.

Warto podkreślić, że opracowany algorytm AI wspomaga pracę lekarza radiologa w pracowni diagnostycznej poprzez automatyczne rozpoznanie zmiany zagrażającej życiu. Algorytm generuje wstępną diagnozę i dokonuje oznaczenia badania TK specjalnym znacznikiem. W informacji prasowej PZU Zdrowie poinformowało, że zamierza korzystać z tego oprogramowania w blisko 40 pracowniach diagnostyki obrazowej. Planowane jest również rozszerzenie funkcjonalności programu do wykrywania innych schorzeń, w tym m.in. onkologicznych.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *