Czy sztuczna inteligencja zmieni oblicze telemedycyny?

mozg stetoskop glowa

Ten post dostępny jest także w języku: English

Szpitale w Małopolsce i na Śląsku testują zdalny stetoskop. Rozwiązanie przekazało im Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych (TUW PZUW).

Zdalny stetoskop, czyli badanie na odległość

Zasada działania zdalnych stetoskopów opiera się o sztuczną inteligencję. Rozwiązanie umożliwia zdalne badanie płuc i serca. Badanie przeprowadza się poprzez przykładanie urządzenia przez pacjenta we wskazane punkty na ciele. Następnie lekarz za pośrednictwem internetowej platformy zdalnie widzi odczyt badania. Co ważne, lekarz ma dostęp do wyników badań online, w każdym miejscu i czasie.

W ramach pilotażu TUW PZUW przekazał bezprzewodowe stetoskopy do Szpitala Wojewódzkiego w Tychach na Śląsku oraz na Oddział Pulmonologii Specjalistycznego Szpitala im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie w Małopolsce.

COVID-19 a rozwój telemedycyny

Zdalny dostęp do opieki medycznej w obliczu rosnącej liczby zachorowań na COVID-19 staje się nieodłącznym elementem służby zdrowia. W związku z tym coraz więcej nowatorskich rozwiązań trafia na rynek. Mają one za zadanie wesprzeć lekarzy w codziennej pracy, w tym w stawianiu trafnej diagnozy w ramach konsultacji telemedycznej.

Usługi telemedyczne, które często skutecznie ograniczają potrzebę stacjonarnej wizyty lekarskiej, są jednymi z niewielu usług na rynku, które zyskały na znaczeniu w wyniku zmian uwarunkowań zewnętrznych i rozwoju epidemii COVID-19. Spodziewany wzrost znaczenia tych usług w kolejnych latach również może trwale zmienić strukturę rynku.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *