MedApp: Konsultacje medyczne poprzez Microsoft Teams

MedApp Microsoft Teams

Ten post dostępny jest także w języku: English

Spółka MedApp twórca autorskiej platformy CarnaLife System do zdalnej diagnostyki i monitoringu stanu zdrowia pacjentów, rozszerzyła współpracę z dotychczasowym partnerem, firmą Microsoft. Tym razem w ramach współpracy pacjenci i lekarze korzystający z platformy CarnaLife System zyskują kolejne narzędzie do komunikacji – Microsoft Teams – podczas konsultacji medycznych.

Microsoft Teams i szerokie spektrum możliwości

Z początkiem czerwca br., wraz z wdrożeniem przez MedApp do CarnaLife System aplikacji Microsoft Teams, użytkownicy Systemu zyskali znane narzędzie do bezpiecznej komunikacji na linii pacjent-lekarz niezbędnej w procesie zdalnych konsultacji. Dzięki wdrożeniu, użyteczności Microsoft Teams takie jak: umówienie wizyty w elektronicznym kalendarzu, czat, wideo czy bezpieczne przesyłanie danych, zapewnią komfort i bezpieczeństwo zdalnych konsultacji realizowanych w ramach Systemu. Kluczowym atutem Microsoft Teams jest spełnienie wymagań dotyczących rozszerzonych zabezpieczeń i zgodności dla służby zdrowia.

Usługa Microsoft Teams, oparta na chmurze platformy Microsoft 365, umożliwia bowiem zapewnienie zgodności z HIPAA (eng. Health Information Privacy and Portability Act), a także obsługuje standardy takie jak Health Information Trust Alliance (HITRUST), Service Organization Controls (SOC) 1 i 2 oraz ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) – niezbędne dla zachowania wysokich standardów zabezpieczeń obrotu wrażliwymi danymi osobowymi pacjentów.

Troska o bezpieczeństwo pacjentów i ich danych jest kwestią fundamentalną, zwłaszcza kiedy obserwujemy wzrost znaczenia medycyny cyfrowej i zdalnych konsultacji. Drugim ważnym czynnikiem jest użyteczność wykorzystywanych technologii i ich dostępność dla wszystkich. Ogłaszając w maju 2020 roku inwestycję w rozwój Polskiej Doliny Cyfrowej i budowę lokalnego data center złożyliśmy także kolejną już deklarację co do zapewniania najwyższych standardów bezpieczeństwa informacji naszych klientów i ich użytkowników, którymi w tym wypadku są pacjenci. Jednocześnie bardzo cieszę się z kolejnego etapu współpracy z MedApp. Spółka dynamicznie rozwija się wyznaczając kierunek wdrażania innowacji w sektorze ochrony zdrowia – mówi Paweł Jakubik, Dyrektor ds. Transformacji Cyfrowej w Chmurze i członek zarządu Microsoft.

O CarnaLife System

CarnaLife System jest autorską, zaawansowaną platformą medycyny cyfrowej, która umożliwia lekarzowi diagnostykę i zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów oraz w razie potrzeby przeprowadzanie konsultacji w dogodnym dla pacjenta i lekarza czasie. Aplikacja daje unikalne możliwości powiązania konsultacji lekarskich z pogłębioną diagnostyką, dzięki zastosowaniu algorytmów sztucznej inteligencji i analizy Big Data. Zdalny monitoring stanu zdrowia pacjenta, jest prowadzony przy użyciu ponad 20 urządzeń takich jak: pulsoksymetr, elektrokardiograf (EKG), ciśnieniomierz, termometr, waga czy stetoskop do badania osłuchowego.

Dzięki integracji Microsoft Teams, użytkownicy platformy CarnaLife System zyskują możliwość umawiania konsultacji w aplikacji oraz dodanie spotkania z pacjentem do kalendarza lekarza. Konsultacja może być realizowana zarówno w formie chatu, jak i wideo. W przypadku konieczności zmiany terminu zaplanowanej konsultacji, zmiana daty jest automatycznie zapisywana w kalendarzu Microsoft Teams, jak i w aplikacji. Podobnie dzieje się w przypadku konieczności odwoływania konsultacji. Twórcy rozwiązania zadbali, by następowała pełna synchronizacja ustawień. Istotną nowością jest zagwarantowanie w pełni bezpiecznego przesyłania wrażliwych danych medycznych w postaci załączanych plików.

Cztery lata współpracy MedApp i Microsoft

Spółka MedApp i Microsoft współpracują od 2017 r. Z początkiem 2021 Spółka otrzymała od technologicznego giganta status Mixed Reality DMP, dzięki któremu stała się oficjalnym dystrybutorem urządzenia do wizualizacji holograficznej w mieszanej rzeczywistości – HoloLens 2 MedApp posiada także status Silver Partner w programie Mixed Reality Partner Program (MRPP), a także oferuje swoim klientom rozwiązanie chmurowe Microsoft Azure.

Efektywne, oszczędzające czas pacjenta i lekarza rozwiązania medycyny cyfrowej są korzystne niezależnie od tego czy pracujemy w normalnych warunkach czy w czasie pandemicznych utrudnień, jakich doświadczyliśmy w diagnostyce i klasycznym monitoringu stanu zdrowia pacjentów. Poszerzenie CarnaLife System o Microsoft Teams – usługę wyróżnioną nagrodą Best in KLAS dla dostawców poprawiających opiekę zdrowotną nad pacjentami – korzystnie wpłynie na komfort pacjenta i jego świadomość łatwego oraz bezpiecznego dostępu do konsultacji lekarskich. Szczególnie ważnym aspektem tej współpracy jest gwarancja wysokich standardów bezpiecznego sposobu przekazywania i przechowywania wrażliwych danych medycznych, do czego zobowiązują nas m. in. wymagania przepisów RODO. To kolejny etap naszej współpracy z Microsoft. Cieszy nas współpraca z globalnym graczem jakim jest Microsoft, tym bardziej, że nowoczesna, cyfrowa medycyna jest jednym z najszybciej rozwijających się obszarów technologicznych na świecie, co doskonale wpisuje się w strategię realizowaną przez MedApp – mówi Krzysztof Mędrala, CEO MedApp S.A.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *