Neuca: test na koronawirusa w 6 minut

test

Ten post dostępny jest także w języku: English

Centrum prasowe grupy Neuca poinformowało o opracowaniu testu na koronawirusa wykrywającego obecność patogenu Sars-CoV-2 nawet na bardzo wczesnym etapie infekcji. Test wprowadzi na rynek polska firma SensDx, w której Neuca posiada część udziałów.

Szybkość i skuteczność w diagnozowaniu koronawirusa

Badania diagnostyczne w czasie trawiącej pandemii koronawirusa stanowią podstawę w walce z rozprzestrzenianiem się COVID-19 w społeczeństwie. Obecnie najpowszechniejszą metodą wykrywania tych zakażeń jest test genetyczny RT-PCR, na wynik którego trzeba poczekać 1-3 dni.

Firma SensDx S.A. opracowała szybki test Sars-CoV-2 wykrywający obecność patogenu nawet na bardzo wczesnym etapie infekcji, z czułością i swoistością na poziomie testu RT-PCR (genetycznego). Miarodajny wynik można odczytać po 6 minutach. W rozwój detekcji Sars-CoV-2 zaangażowany był Uniwersytet Jagielloński. Jak informuje Neuca, zespół prof. Krzysztofa Pyrcia z Małopolskiego Centrum Biotechnologii zdefiniował specyficzne i najbardziej konserwatywne białko wirusa Sars-CoV-2 do dalszego wykrywania za pomocą technologii SensDx. W ramach budowy testu dla Sars-CoV-2 wsparcie w obszarze biotechnologii dostarczył Instytut Biotechnologii i Medycyny Molekularnej.

Test nie tylko na Sars-CoV-2

Test firmy SensDx jest przeznaczony do użytku poza laboratorium. Ma umożliwić szybką diagnostykę pacjentów m.in. na lotniskach, w ratownictwie medycznym, w przychodniach, aptekach lub przy przejazdach przez punkty kontroli.

Test umożliwia diagnostykę koronawirusa oraz wirusa grypy A/B podczas jednego wymazu. Może się to okazać bardzo istotne, jeśli wzrost zachorowań na COVID-19 zbiegnie się z kolejnym sezonem grypy na jesieni. Test SensDx wykrywa obecność aktywnego białka wirusa i nie wykazuje fałszywie dodatniego wyniku w przypadku obecności resztkowego RNA nieaktywnego wirusa. Dostęp do tego rozwiązania ma być możliwy za kilka tygodni w 200 klinikach (ich adresy będą podane na stronie internetowej SensDx). Obecnie test na obecność Sars-CoV-2 wyceniany jest na około 200-250 zł. Jednak, docelowo badanie ma kosztować poniżej 100 zł.

Zdjęcie: Centrum prasowe Neuca, czytnik Mobi wraz z jednorazowym testem.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *